MHK’nın haberi yokmuş! ‘Hemen istifa etmeli’

Selçuk Dereli skandal atamayı yorumlarken, MHK Başkan Vekili Yüksel Okçuoğlu 'Gözden kaçmış' dedi.

MHK’nın haberi yokmuş! ‘Hemen istifa etmeli’

Spor Toto Süper Lig’de dün oynanan Kasımpaşa-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçına, Merkez hakem Kurulu’nun (MHK) hakem ataması damgasını vurdu. Konuk ekibin 2-0 kazandığı karşılaşmada, İstanbul BŞB lehine bir de penaltı düdüğü çalan Volkan Bayarslan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ümraniye'de bulunan Gençlik ve Spor Müdürlüğü kadrosunda görev yapması büyük tartışmaları beraberinde getirdi.

PAŞA’DAN TFF’YE BAŞVURU

“KABUL EDİLEMEZ BİR HATA”
Sözcü Gazetesi Yazarı Selçuk Dereli, spor basınında ‘skandal atama’ olarak geniş yer bulan konuyla ilgili olarak, “Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden maaş alan bir hakemin bu görevi kabul etmemesi lazım. Hakemin kesinlikle art niyetli olduğunu düşünmüyorum. Ancak dünkü maçta verdiği bir karar var ki, bence penaltı değil. Penaltı da yanlış olunca, insanların aklına binbir türlü şey gelebilir. MHK’nın bu hakemi böylesine önemli maça vermesi kabul edilemez bir hatadır. Üstelik maç sonrası Kasımpaşa cephesinden gelen iddia da, bu hakemin eskiden MHK’da görev yapmış olan Osman Avcı ile aynı birimde çalıştığıyla ilgili. Dolayısıyla Osman Avcı’nın da MHK’da şu anda göre yapan isimlerle geçmişte çalışması insanların aklında soru işaretlerine neden olduyor. MHK, böylesine yanlış bir atamanın açıklamasını kamuoyuna yapmalıdır” dedi.

OKÇUOĞLU: GÖZDEN KAÇMIŞ
MHK Başkan Vekili Yüksel Okçuoğlu ise sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Ortada bu kadar büyütülecek bir durum yok. Hakem atamalarında çok titiz çalışıyoruz, ancak gözden kaçmış. Biz hakemin Beden Terbiyesi’nde çalıştığını sanıyorduk, ama Spor A.Ş.’ye bağlı bir birimde görev yapıyormuş. Tabii hakemin de bizi ikaz etmesi gerekiyordu. İstanbul Büyükşehir Belediye’nden çalışan çok sayıda hakemimiz var. Bayarslan, Spor A.Ş.’de görevli olduğu için böyle bir tablo oluştu. Kendisi isterse bu görevini bırakabilir ya da birim değiştirebilir. MHK olarak bizim böyle bir yaptırımda bulunma hakkımız yok. Bunlar engellenebilir şeyler, problem değil” ifadelerini kullandı.

“HEMEN İSTİFA ETMELİ”
Hakem atamalarında görevli Okuçuoğlu’nun açıklamaları sonrası yeniden görüşüne başvurduğumuz Dereli, “Yüksel Okçuoğlu’nun bunları söylemesi başlı başına bir skandal. MHK Başkanvekili’nin hakemlerin nerede çalışıtığını çok iyi bilmesi gerekiyor. MHK üyeleri, bunlara dikkat etmeli. Bence istifa etmelidir. Daha hakemin nerede çalıştığını bile bilmiyor. Hakemin görevi kabul etmesi skandali, ama MHK’nın hakemi bu maça vermesi daha büyük skandal. Okçuoğlu, bir an önce istifa etmelidir” şeklinde konuştu.

Loading...