Orman’dan yasağa destek

Beşiktaş Başkanı, 'Devre arasında yasağı kaldırmak adil olmaz' dedi.

Orman’dan yasağa destek

Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye Spor Yazarları Derneği 50. Yıl Semineri’nde bulunan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri hakkında yapılan iddialara yanıt verirken, deplasman yasağı hakkında konuştu.

“BABAMIZIN MALI DEĞİL”
Fikret Orman, Ümraniye’de bulunan Beşiktaş Nevzat Demir Tesisleri’nin arazisi konusunda Orman Bakanlığı’nın yaptırımı olup olmayacağıyla ilgili olarak, “Nevzat Demir Tesisleri’nin bulunduğu arazi mülkiyet olarak Orman Bakanlığı’na bağlıdır. Sadece Beşiktaş’ın değil, Fenerbahçe’nin Samandıra’da bulunan tesisleri de aynı kapsamda yer alıyor. Bu araziler Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nden de bize tahsis edilmiş. Arada dava süreçleri var. Orman Bakanlığı’nın tavrı hukuksal olarak tavrı kendilerinin tahsis ettiği bir araziyi, başka bir kurum farklı bir yere tahsis edemez yönünde. Ancak biz buna katılmıyoruz. Hukuksal problemleri çözmeye çalışıyoruz ama sonuç itibari ile Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri bizim babamızın malı değildir. Türk Sporunun bir malıdır. Orada milli takımlar kamp yapar ve oyuncu yetiştirilir. Beşiktaş’ta Fenerbahçe ve Galatasaray gibi kamu yararı gözeten bir dernektir, yani bir kamu kuruluşudur. Biz İç İşleri Bakanlığı tarafından denetlenen bir kurumuz. Sonuç olarak hiç kimse bizi oradan çıkartamaz ve kimsenin böyle bir niyeti de yok. Sadece ortadaki hukuksal sorunları çözmeye çalışıyoruz.”

DEPLASMAN YASAĞI AÇIKLAMASI
Orman, sezonun ikinci yarısında oynanacak derbilere deplasman takım taraftarının alınıp alınmaması ile ilgili, “Sezonun ikinci yarısındaki derbilerde deplasman takımı taraftarlarının maçlara gitmesi fikrine sıcak bakmıyorum. Sezonun ilk yarısında biz Fenerbahçe Stadı’na, Galatasaray da bizim stadımıza taraftar getirmedi. Devre arasında bu durumu değiştirmek adil olmaz. Ancak sezon sonu düşünülebilir. Maçlardaki şiddet ortamı devam edecekse ben bu işe taraftar değilim. Tabii ki taraftarımızın deplasmana gitmesini, rakiplerimizin de bizim stadımıza gelmelerini isterim. Ancak bu Avrupa’daki örnekleri gibi olması lazım. Biz de ise bu abartılarak oluyor. Bu durumdan da rahatsızlık duyuyorum. Taraftara şirin gözükmek için ‘Taraftarlar gelsin, taraftarımız gitsin’ gibi laflar benim ağzımdan çıkmaz. Yeni sezon için altyapı oluşturularak yapılırsa düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

“KAN DAVASI YOK”
Beşiktaş Başkanı, yıllardır devam eden Beşiktaş-Bursaspor taraftar grupları arasındaki problemi çözmek için Bursa’ya gideceğini belirterek, “Bursaspor bizim çok problem yaşadığımız bir camia. Her maçta olayların çıkması iki camiaya da yakışmıyor. Ortada bir kan davası da yok. Bu problem çözülsün istiyorum. Beşiktaş olarak kendi çizgimizden sapmadan biz buna elimizden gelen katkıyı sunacağız. Artık toplumsal uzlaşma olsun istiyorum. Bursa’da bulunan derneğimiz de yemek yiyeceğiz. Orada bulunan dostlarımla da görüşeceğim. Bu problemin çözülmesine bir spor adamı olarak katkıda bulunmak istiyorum. Bunun dışında bir derdim yok” şeklinde konuştu

Loading...