‘Şampiyonluk anıtı’na yeşil ışık

'2010-11 Şampiyonluk Kupası Anıtı'na Trabzon Belediyesi de onay verdi.

‘Şampiyonluk anıtı’na yeşil ışık

Trabzonsporlu eski futbolcu Serdar Bali’nin verdiği dilekçeyle gündeme gelen ‘2010-11 Şampiyonluk Kupası Anıtı’na Trabzon Belediyesi de onay verdi.

Trabzon Belediye Başkanı AKP’li Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Belediye Meclisimiz onaylarsa Trabzonumuz’a yakışan bir anıtı hep birlikte uygun görülen bir yere dikeriz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2010-11 futbol sezonu Türkiye Süper Ligi şampiyonluk kupasını Trabzonspor’a vermemesi üzerine hukuksal sürecin yanında çeşitli eylemler yapıldı. Trabzonspor, internet sitesinde yer verdiği haberlere “Şampiyon takımımız” ifadesini koymuş, takım otobüsünün üzerindeki şampiyonluk kupalarının yanına 7’inci kupanın amblemini işledi. Bordo mavili taraftarlar Türkiye ve Avrupa’da bir çok şehirde düzenledikleri ‘Temiz futbol’ eylemlerini UEFA Genel Merkezi önüne de taşıdı. Son olarak Trabzonspor’un taraftar temsilcisi olan eski futbolcu Serdar Bali, verilmeyen şampiyonluk kupasının anıtının dikilmesi için dün Trabzon Belediyesi’ne başvurdu.

BELEDİYE’DEN YEŞİL IŞIK
Anıt başvurusunu olumlu değerlendiren Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un kültür, sanat ve spor kenti olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Trabzonspor, şehrimizin en büyük marka değerlerinden biridir. Öncelikle şunu herkes bilmeli ki, 2010-11 sezonu şampiyonu Trabzonspor’dur. Kimse bunun aksini söyleyemez. Şehirde yapılacak anıt ve benzeri sanatsal yapılarımızın, sanatçılarımızın onayından geçmesi için belediyeden bağımsız bir kurul olan Kültür ve Sanat Kurulu’nu oluşturduk. Bu tür faaliyetleri o kurulun görüş ve önerisiyle yapmak istiyoruz. Bu nedenle bize gelen talebi onlara ileteceğiz. Onlar detaylıca inceleyecek. Uygun bir anıtın nasıl yapılması ve nereye yerleştirilmesi gerektiğini bize bildirecek. Tabii ki ‘Onların her dediğini yapacağız’ diye bir şey yok ama onların görüşleri ve önerileri bize yön verecek.”

MECLİS ONAYLARSA ANITI DİKERİZ
Gümrükçüoğlu, Kültür ve Sanat Kurulu görüşünün Belediye Meclisi’ne geleceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Belediye meclisimiz de konuyu bünyesindeki Kültür-Sanat Komisyonuna aktaracak. Eğer bu komisyondan anıt yapılmasıyla ilgili olumlu bir karar meclisimize gelir ve meclis üyelerimiz tarafından da onaylanırsa biz de dünyadaki diğer tarihi kentlerde olduğu gibi Trabzonumuz’a yakışan bir anıtı hep birlikte uygun görülen bir yere dikeriz.”

İLK TERCİH MEYDAN PARKI
Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun anıt konusundaki olumlu sözleri ardından kentte anıtın yapılacağı yer için tartışma başladı. Görüş belirtenlerin büyük bölümü anıtın kentin en işlek bölgesi olan Meydan Parkı veya çevresine yapılması gerektiğini belirterek, “Serdar Bali’nin projesine göre anıtın üzerinde şike sürecinin aşamaları yazılacak. Kente gelen herkesin görüp okuyabileceği bir yerde bulunması önemli” dedi.

Bu görüşe karşılık anıtın kent merkezine hakim konumda bulunan Boztepe yamaçlarına, sahildeki dolgu alanına veya Akyazı Projesi’nde yapılması düşünülen yeni stadyum bölgesine dikilmesini isteyenler de bulunuyor. Belediye Meclisi’nden karar çıkması durumunda hazırlanacak bazı projelerin ve anıtın dikilmesi düşünülen yerlerin halkın görüşüne de açılması ve ortak bir karar alınması gerektiği de vurgulandı.

Loading...