‘Şikesiz şampiyon…’

Bursaspor kaptanı Ömer Erdoğan, şike sorusuna ilginç bir yanıt verdi.

‘Şikesiz şampiyon…’

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, maçlara ilgi göstermeyen taraftarları sitem etti. Bu sezon 10 binin üzerinde taraftara oynamadıkları için Bursa’nın en kolay deplasmanlardan biri haline geldiğini söyleyen Sağlam, ” Kimsenin Bursaspor’a küsme lüksü olamaz.

Yok ‘Twente’ye yenildik’ diye takımına küsme olamaz. Hani nerede ‘yensen de yenilsen de seninleyiz.” dedi.

Başarılı teknik adam, futbolcular Ömer Erdoğan ve Ferhat Kiraz ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen panele katıldı. Üç sene ortaya konulan başarı ve bu süreçte Avrupa’da olmanın önemine dikkat çeken Sağlam, çok güzel günler yaşadıklarını kaydetti. Başarıyı elde ederken çok düzgün bir ekiple çalıştıklarını ve birlik bütünlük içinde olduklarını hatırlatan Sağlam, bu birlik ve bütünlüğün kent geneline yayılmasıyla başarının geldiğini vurguladı.

Taraftarlara antrenmanları açtıklarında çok güzel görüntülerin ortaya çıktığını belirten Sağlam, “Bir bakıyorduk 60 yaşındaki ninemiz torunuyla atkısıyla gelmiş, o duyguyu bizimle yaşıyordu. Herkesin sorumluluk aldığı ve gönülden istediğini ortaya koymasıydı. Çok güzel bir ekip çalışması ortaya çıkarttık ve bizden çok daha güçlü takımları geride bıraktık.” diye konuştu.

Şampiyonluğun ardından üçüncülük ve beşincilikler elde ettiklerini, Türkiye Kupası’nda final oynadıklarını dile getiren genç çalıştırıcı, sonraki senelerde istenilen bütünlüğü elde edemediklerini ifade etti. Sağlam; şöyle konuştu: “Biz istersek, şampiyonluk senesindeki birlik ve bütünlüğümüzü ortaya kıyarsak, bundan sonraki senelerde daha büyük başarılar ortaya koyabilir. Benim isteğim, şehrini seven, kulübünü seven hereksin sorumluluk alması, sorumluluk bilinci içinde hareket etmesidir.”

“OZAN’IN TAKIMA DÖNMESİ MÜMKÜN DEĞİL”
Konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularına cevap veren Sağlam, bir öğrencinin, “Devre arasında takıma transfer yapacak mısınız, Ozan İpek ne olacak?” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi: “Devre arasında takıma katkı yapacağız. Belki ayrılanlar da olacak. Ama Pazar günü çok önemli bir maçımız var. Şimdi açıklamamız motivasyonu bozabilir. Ama tabiki takıma takviye yapmayı istiyoruz. Başkanımızla, yöneticilerimizle konuşuruz, gereken takviyeleri yaparız. Ozan İpek konusunda çok kolay olmasa da böyle bir karar aldık. Şu aşamada takıma dönmesi mümkün değil. İnşallah o da kendini tekrar ortaya koyabileceği bir kulübe gider. Hem kendisi hem Bursaspor kazançlı çıkar bu işten.”

“HER SENE ŞAMPİYON OLMAK KOLAY DEĞİL”
Ertuğrul Sağlam, bir öğrencinin, “Şampiyonluk sizi doyurdu mu, bundan sonraki hedefiniz nedir?” şeklindeki sorusu üzerine, şöyle konuştu: “Bizi tatmin etmedi ama her sene şampiyon olmak kolay değil. Bir Galatasaray peş peşe şampiyon oldu. Bir ara Beşiktaş oldu. Sonraki dönemde olmadı. Her sene şampiyon olan yok. Bir takım bir sene şampiyon oluyor, ertesi sene 5. oluyor. Ama bizim durumumuza baktığımız zaman bir Anadolu takımının ekonomik gerçekleri içinde ortaya koyduğumuz başarıyı göz ardı etmemek lazım. Şampiyon olacak demek kolay değil. Yaz başladı bitti, takımımızın kadrosuna iyi para vererek üç ay geçti takımımıza direk katkı yapacak oyuncuyu koyamadık. Ama rakiplerimiz gidiyor 10 milyon Euro’yu verip toplam maliyeti 20 milyon Euro’luk 3 oyuncu alabiliyor. Ama biz saha içinde mücadelemizi yaparken, kulübünde ekonomik olarak güçlenmesi lazım. Şehrin de destek olması lazım.”

“KİMSENİN TAKIMA KÜSME LÜKSÜ YOK”
Bu konuda sıkıntıları olduğuna dikkat çeken Sağlam, taraftarlara şöyle sitem etti: “Şehrini seven herkesin destek olması lazım. Kimsenin Bursaspor’a küsme lüksü olamaz. Yok ‘Twente’ye yenildik’ diye takımına küsme olamaz. Hani nerede ‘yensen de yenilsen de seninleyiz’ Üç senede böyle bir başarı grafiği ortaya çıkmışken bu terk edilmiş niye? Görüyorsunuz taraftarın bu seneki durumunu. Gelenlere çok teşekkür ediyorum ama daha 10 binin üzerinde taraftara maç oynamadık. Eğer biz yeniden eski başarılardan söz edeceksek bu desteğin olması lazım. Artık rakip açısından da Bursa en kolay deplasmanlardan biri haline geldi. Bunu da üzülerek söylemek istiyorum.”

“TAKIMA KATKI YAPAN OYUNCULARI BIRAKMAYIZ”
Bir gazetecinin, “Serdar’ı Galatasaray istiyormuş, satacak mısınız?” şeklindeki sorusuna Sağlam, “Serdar Aziz yada başka oyuncuyla bir çok takım ilgilenebilir ama bizim şuanda takımda oynadığımız ve faydalandığımız oyunculara gönderme niyetimiz yok. Takıma takviye yapmayı düşünüyoruz, faydalandığımız oyuncuyu bırakmayacağız.” cevabını verdi.

“SERCAN’LA AKRABALIĞIN VAR MI?”
Sercan Yıldırım’ın eksikliğini hissediyor musunuz? şeklindeki soruya Sağlam, ‘Akrabalık var mı?’ diye karşılık verdi. Öğrencinin, ‘Ben Galatasaraylıyım Sercan’ın gelmesini istemiyordum zaten’ demesi üzerine Sağlam, “Sercan kişilikli, karakterli bir çocuk, bir şekilde profesyonellik gereği yolarımız ayrıldı. Şu anda öyle bir sıkıntımız yok. Ben Sercan’a da başarılar diliyorum.” dedi.

ÖMER: TARAFTARLARA SORMAK LAZIM
Takım kaptanı Ömer Erdoğan ise “Şampiyonluk sizi doyurdu mu?” şeklindeki soru üzerine şunları dile getirdi: “Bu soruyu taraftarlara sormamız gerekiyor. Şampiyonluk insanlara yetti mi, nasıl bir beklentileri var? Bize yetmedi. Biz her sene şampiyonluk yarışında iddialı olmak için kendimize hedef koyuyoruz. Avrupa kupalarında edindiğimiz şanssız tecrübeyi olumluya çevirip daha başarılı dönem geçirmek istiyoruz. Bir de bir gerçek var, şampiyonluk grubundan fazla arkadaş aramızda kalmadı. Yeni gelenler de şampiyonluğu tatmadı. Hepsinin hedefi yine şampiyonluğa oynamak. Bizim açımızdan doyum yada isteksizlik yok.”

“ŞİKESİZ ŞAMPİYON OLUNABİLDİĞİNİ GÖSTERDİK”
Bir öğrencinin şike konusunu hatırlatması üzerine kaptan, “Şikeye başvurup bir grubu bir araya getirmek. Ben 15 yıldır ligde futbol oynuyorum, bugüne kadar ne şikeye ne teşvik primine şahit oldum. Açıkçası yapıldığına inanmıyorum. Yapan varsa da cezasını çekecektir. Bunlara başvurulmadan da şampiyonluklar elde edeceğimizi gösterdi.” şeklinde konuştu.

FERHAT: TERİMİN SON DAMLASINA KADAR…
Ferhat Kiraz da bu sene çok büyük bir kulübe, şampiyon takıma geldiğini belirterek, “Sezon başında bunun bilincindeydim ama kendimi çok gösteremedim. Ama zaman geçtikçe kendime olan inancım arttı. Kendimi biraz gösterdim. Amacım mübalağasız o kadroda devamlı yer almak. Terimin son damlasına kadar şampiyonluğa katkı yapmak istiyorum. Bundan sonraki hedefim milli takım olur. Şuanda çok iyi bir hocayla, çok iyi bir kaptanla ve çok iyi oyuncularla çalışıyorum. Çok iyi bir ortam buldum. Bu ortamda da daha iyi hedeflere hep beraber yürümek istiyoruz.” diye konuştu.

Loading...