Vural’dan özeleştiri

TSYD Semineri'nde Yılmaz Vural'ın açıklamaları panele damga vurdu.

Vural’dan özeleştiri

Antalya’da başlayan ve bugün sona erecek olan Türkiye Spor Yazarları (TSYD) 50. Yıl Sporun Zirvesi Eğitim Semineri’nde Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Sanica Boru Elazığspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural; ‘Türk futbolu ve Türkiye’de teknik direktör olmak. Bir varız, bir yokuz. Bir sevinip, bir ağlıyoruz. İstikrardan yoksun, yuvarlanıp gidiyoruz’ konulu panele katıldılar.

Doğan Haber Ajansı Spor Müdürü Faik Gürses’in sunumunda gerçekleşen panelde katılımcılar ilk olarak gazetecilerin sorduğu sorulara cevap verdiler.

SAMET AYBABA’NIN AÇIKLAMALARI
“Yıllardır TFF altyapılara yardım yapar. Ben kendimi bildim bileli, kulüp başkanları bu paraları alır, yaptığı transfer yanlışlarını kapatmak için bu paraları harcar. Ben Beşiktaş teknik direktörüyüm, Fulya’ya gidemiyorum. Çünkü oradaki arkadaşlarım bir barakada soyunup giniyorlar. Milli takım teknik direktörümün yapacağı hiç bir şey yok. Gurbetçilerle bir oluşum yapmaya çalışıyor. 70 milyon ülkede bir sol bek bulamıyoruz. Bırakın yaratıcı oyuncuyu şurada dur diyeceğimiz oyuncu yok. Sınırsız yabancı bu ülkede dolacak şey mi. Yıllarca diyoruz ki bu ülkede 3 yabancı olsun. Şimdi 8 yabancı alma hakkımız varken 15 oyuncu ile mukavele imzalıyoruz. Kimse kimseye saygı duymuyor. Teknik direktörlerin işine itibar edilmiyor. Türk futbolu batmıştır.”

ŞENOL GÜNEŞ’İN AÇIKLAMALARI
Şenol Güneş kendisine sorulan soru üzerine Türk futbolunun son durumu hakkında şunları söyledi:

“Başarıya hangi açıdan baktığınız önemli. Bence başarılıyız. Çünkü hala varız. Ancak 2002’de ve 2008’de neden-sonuç ilişkisine hiç bakmadık. Şimdi de bakmıyoruz. 2002’de ben göreve geldiğimde FIFA’da 30. sıradaydık. Sonra 7. sıraya yükseldik. Şimdi 40. sıraya geriledik. Önemli olan hala var olmamız. Büyük organizasyonlar gerçekleştirebilecek potansiyelimiz var. 40. sırada olmamıza çok olumsuz bakmıyorum. Yeniden yükselişe geçebiliriz. Ayrıca Dünya Kupası’nda nasıl başarılı olduk kimse bana sormadı. Ancak başarısızlıkta sebep aranıyor.”

YILMAZ VURAL’IN AÇIKLAMALARI
Yılmaz Vural ise A Milli takım konusunda ne düşündüğü sorusuna şu cevabı verdi:

“A Milli takım hocası sıkıntının nerede olduğunu çok iyi biliyor. İlk iş olarak altyapı ve tesisleşmeye yöneldi. Hala kamp merkezi yok. Takımlar otelde kalıyor. Bence Türk futbolu ne ki, A Milli takımı ne oldu demeliyiz. Artık paramız da var, tesisimiz de var. Artık uygulamaya geçmeliyiz. Özerkiz diyoruz ama yönlendirilmeden hiçbir şey yapamıyoruz. Başarının neden sürekliliği yok araştırmalıyız. Eğitim sisteminde neden gençleri spora yöneltmiyoruz. Para var, potansiyel var ama bu durumu işleyecek yöneticiler yok. Bizdeki karar mekanizması siyasettir. ”

YABANCI FUTBOLCU KONUSU
Şenol Güneş: “Teknik heyetler yabancı kısıtlaması konusunda tek başlarına karar veremezler. Alınmasın veya bırakılmasın denilen oyuncular oldu. Şampiyonlar Ligi’ne son anda gidiyorsun, yerli oyuncularla gidemezsin. Beşiktaş bu sene doğru bir şey yaptı. Ekonomik koşulları değerlendirerek hareket etti. Yabancıya karşı değilim. Yabancı sayısı 6 ise 6 olsun. Oynamayan her oyuncuya herkes sahip çıkıyor. Kulüpler şirket gibi olsa tüm zararlar en az yüzde 50 azalır. Beşiktaş’ta Guti, Simao ve Quaresma’nın gitmesi takımın dinamizmini artırdı. Yabancı konusunda kriterler konulması gerekiyor. 10 tane oyuncudan bir tane çıkınca göze batıyor”.

Yılmaz Vural: “Bu sayısı az tutalım ki kendi gençliğimizin ne yaptığın görelim. Kulüp menfaatleri açısından farklı olabilir. FIFA 6 artı 5 kriterini hala devreye sokamadı. FIFA bunu düşünmüş, biz diyoruz ki hayır serbest olsun. Bir Quaresma konusu ülke gündemini, çok meşgul etti. Bakın Alex yok artık. Bana göre olayı geniş düşünmeliyiz. 70 milyon mu mutlu olsun, 15 milyon mu buna karar vermeliyiz.

Samet Aybaba: “Ben yabancı konusunda daha hassasım. Geçen sene sınırlama yoktu, kulüplerin başarısı sıfır. Hiçbir millli kriter yok. Aynı mevkiye 3 oyuncu alınmış. Sonra teknik direktöre al oynat diyorlar. Medya da teknik adamlarla oluşuyor. Yabancı oyuncunun bizden yetişen oyuncuya katkı oladuğı tek yıl Galatasaray’ın UEFA kupasını aldığı yıl.

Fernandes çok iyi yüreği var. Şu oyuncuları biraz eğit diyorum. Bak biz de Oğuzhan var diyorum. Onu eğit diyorum. Almeida için de bu durum böyle. Böyle futbolcular 200 tane olsun. Arabamızı onlar kullansın hatta. Çok sorunlarımız var bizim ama kimse bize destek olmuyor. Ben yabancı oyuncu 3 olsun diyorum. Çünkü Aklıma Hagi, Popoescu ve Taffarel geliyor. Yani 3 tane ile olabilir. Biz hedefiz, her zaman hedef olacağız. Size hedefi 12’den vurma şansı diliyorum.”

TARAFTAR BASKISI KONUSU
Yılmaz Vural: “Hep eğitimle ilgili. Kulüp taraftar ilişkisini düzenleyecek bir depatrman olmalı. Bu sosyal bir konu. Süreç Trükiye’de hep milat beklemek ile geçiyor. Türkiye’de insanı yönetenlerin düşümesi lazım. Almanya durup dururken Almanya olmadı. İnsanlarımız iyi yöneltilmeli”

SPOR MEDYASINDAN BEKLENTİLER
Şenol Güneş: “Sorunlar kişisel olmamalı. Biz medyaya muhtacız. Beni kamuoyuna sunan medya. İşleyişte bir sıkıntı var. Ne kadar iletişim kurarsak o kadar iyi. Ben sorun olduğunu düşünmüyorum. Eleştiriler olmalıdır. Futbol bu yüzden seviliyor. Birbirimiz anlamamız gerekiyor”

Yılmaz Vural: “Benim isteğim gazetecilikten gelenlerin gazetece sahibi olmalarını istiyorum. Böyle bir durum olmadığı için ben sizden ne istersem isteyeyim, bir şey yapamayacaksınız.”
Samet Aybaba: “Biz eleştirilere açığız. Bazen espiri yapıyoruz. Arkadaşların da biraz espiri çalışması lazım. Sizlerin nasıl şartlarda çalıştıklarını biliyoruz. Hepinize kolaylıklar diliyorum”

ÖZ ELEŞTİRİ…
Yılmaz Vural: “Ben 1986 Malatyaspor’u çalıştırdığım da Alex Ferguson Manchester’a başladı. O devam ediyor. Ben 22 takım değiştirdim. Bu benim değil, sistemin sorunu. Kulüp yöneticileri çoğu zaman sportif amaçlar taşımıyorlar. Siyasi ve ekonomik amaçları oluyor. Artık kulüpler kanunu çıkması gündemde. Sistem oturursa her şey daha güzel olur.”

Samet Aybaba: “Biz kesinlikle öz eleştiri yapıyoruz. Neyi doğru, neyi yanlış yaptık bakıyoruz. Ülkemizde takımnlar nasıl antrenör tipleri ile çalışmak istediklerini bilmiyorlar. Planlı seçimler yapmıyorlar. 3 hafta sonra biz niye bu antrenörü aldık diyorlar. Son zamanlarda Antalyaspor örneği çok güzel. Eskiden ben de çok kızıyordum. Sonra istifa ediyordum. Mesela Trabzon’da Şenol Güneş’ten başkasını bulmak çok zor. Planlama yapmak çok zor.”

ALTI HAKEM KONUSU
Şenol Güneş: “Altı hakemden çok hakemin niyeti önemli. En son Galatasaray’ın Avrupa maçında 6 hakem uygulaması vardı. Ancak 6. hakem gözünün önündeki pozisyonu veremedi. Niyet ve organizasyon çok önemli.”

Samet Aybaba: “Orta hakem maça ve oyunculara hakim değilse arada çok fikir farkı çıkabilir. Orta hakemin kafası karışabilir. 6 hakemi iyi ayarlamalıyız. Karışıklıkların önüne geçmeliyiz.”

Yılmaz Vural: “6 hakemi ve çipli topu doğru biliyorum. Futbol sahasına 3 hakem yetmedi. Sahada olayla r.çok çabuk değişiyor. Ama hakem eğitimlerinin iyi yapılması gerekiyor. Bu yarışı yönetebilecek isimlerin ortaya çıkması lazım. ”

İLK YARI DEĞERLENDİRMELERİ
Yılmaz Vural: “Dertler aynı. Biz düşmemeye, onlar yükselmeye uğraşıyorlar. Stresler ve sıkıntılar paralel. Hepimiz hedeflerimizin peşindeyiz”

Samet Aybaba: “Hangi teknik direktöre sorsanız 6-8 puan eksiğimiz var der. Kaçamak cevap verir. Biz Beşiktaş olarak gizli hedefimiz var dedik ve hedefimize gitmeye devam ediyoruz.”

Şenol Güneş: Trabzonspor’un benim dönemlerindeki en kötü durumunda. Oyun olarak da iyi değiliz. Bunun sebepleri var tabi. Düzeltmek için uğraşacağız.”

Loading...