Instagram davalık oldu

Hizmet kullanım şartlarını değiştiren Instagram, kullanıcıların öfkesinden kaçamadı.

Instagram davalık oldu

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook tarafından Nisan ayında 1 milyar dolara satın alınan ve kısa bir süre önce hizmet kullanım şartlarında değişikliğe giden Instagram, yapılan değişiklikler kapsamında kullanıcılara ait fotoğrafları satacağına yönelik iddiaların ortaya atılması üzerine çok büyük tepki almıştı.

Mobil uygulama olarak hayata geçtikten sonra, Kasım ayı başında web sayfasını da açan Instagram'ın CEO'su Kevin Systrom, iddiaları reddederek fotoğraf satmayacaklarını belirtmişti. Buna rağmen ABD'nin San Francisco kentinde mahkemeye başvuran bir Instagram kullanıcısı, şirkete yönelik grup davası açtı.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, Lucy Funes adlı Instagram kullanıcısı, hizmet kullanım şartlarının ihlal edildiğini ve kendisi ile çevresindeki diğer kullanıcıların bundan olumsuz etkilendiğini öne sürerek mahkemeye başvurdu. Reuters, Instagram'ın ilk kez kullanım şartlarında yaptığı değişiklik nedeniyle dava edildiğine dikkat çekti.

ŞARTLAR DEĞİŞTİ ORTALIK KARIŞTI

CNN, Facebook'la bağlantıya geçen teknoloji bloğu Mashable'ın, California eyaletinde açılan dava hakkında henüz yorum alamadığını belirtti. Instagram, geçtiğimiz hafta içi yaptığı duyuruyla hizmet kullanım şartlarının değiştiğini belirtti. Teknoloji dünyasına düşen haberlerde, popüler fotoğraf paylaşım uygulamasının gelir elde etmek için kullanıcılarından izin almadan fotoğraf satacağı öne sürüldü.

Sosyal medyada çok büyük tepki uyandıran gelişmenin ardından, birçok ünlü isim ve şirket, Instagram hesabını kapattı. Bunlardan biri olan National Geographic, daha sonra hesabını tekrar aktif hale getirdi.

Kullanıcılara tazminat ödenmeden fotoğraflarının satılacağına yönelik haberler, Instagram CEO'su Kevin Systrom'u açıklama yapmaya zorlamıştı. Systrom, hizmet kullanım şartlarındaki değişikliğin yanlış anlaşıldığı ve gözden geçirileceğini belirtti. Şirket, yapılan değişiklikler kapsamında kullanıcıları paylaştıkları fotoğraflar konusunda yasal olarak sorumlu taraf ilan ederken, kullanıcı içeriğine göre reklam sunmaya başlayacak. Instagram, bu ay başında Twitter ile olan bağını kopararak, mikrobloğa ait tüm içeriğini kaldırmıştı.

Loading...