iPhone 5 üretimi başladı

Apple'ın yeni iPhone'u hakkındaki söylentiler artmaya devam ediyor.

iPhone 5 üretimi başladı

Son olarak Digitimes, iPhone 5’in üretimiyle ilgili bir iddia ortaya attı. Uzakdoğulu üreticilere yakınlığıyla bilinen siteye göre Apple, yeni iPhone’un üretimi için talimat verdi. Bu konuda Pegatron ile çalışan firmanın ilk siparişleri verdiği ve teslim tarihi olarak sonbahar aylarını seçtiği söyleniyor.

Site, iPhone’un çıkış tarihine o kadar güveniyor ki Pegatron’un ekonomik anlamda istikrarını bu modele bağlıyor. Pegatron’un 2012’nin üçüncü çeyreğinde laptop üretiminde yavaşlama beklemesine karşın iPhone 5’in üretime girmesi ekonomik anlamda sıkıntı yaşamayacağı belirtiliyor.

Şuan iPad’in de en büyük üreticilerinden biri olan Pegatron’un yeni iPhone’ları Ağustos sonlarından itibaren Apple’a teslim edeceği söyleniyor. Cihazın çıkış tarihi olarak da Ekim-Kasım ayları telaffuz ediliyor. Ancak zayıf olsa da cihazın Ağustos ayında tanıtılacağına dair söylentiler de var.

Söylentilerin en başında Apple’ın iPhone 5 ile sektöre yeni yıkıcı bir tasarım ile gireceği. Çünkü iPhone 4S’de mevcut hayal kırıklığını ve en büyük rakibi Galaxy III ‘ün sayılı hatır özelliklerini göz ardı edemeyeceği için yeni lansmanında iPhone 5’i tamamen farklı göstermek zorunda.

Apple’ın tasarım gurusu Jonathan Ive yeni model ile ilgili bazı ipuçları verdi.

DİZAYN

Bildiğiniz üzere size sızdırılan İphone 5 prototip üretimi için hazır başlıklı haberi sunmuştuk. Bu anlamda Apple yeni iPhone ürünleri için devasa nitelikte tedarikçilerden parça temin etmiş. Özellikle 4 inç retina display ekranı ve yeni kasası farklı olduğu söylenmişti.

Daha farklı bir forma sahip olan iPhone 5 aynı iPad 2 gibi farklı yumuşak kenarlara sahip ve düz bir yapıyla geliyor. Muhtemelen alüminyumdan imal edilecek. Apple yinede daha ucuza yaptırmayı hedeflediği için cam opsiyoneli gene seçenekte. Anten tasarımı tamamen değişmiş.

EKRAN BOYUTU

Apple hayranları rakiplerine imrenerek bakıyor. Artık akıllı telefonlarda 3,5 inç devri bitti. Bunu gören Apple artık iPhone’larda 4 inç ekranla gelecek. Daha büyük bir ekran olduğu için çözünürlüğüde buna paralel artacak. HD görüntüye sahip olacak ekranda, dpi sayısı artacak.

KAMERA

Kamera da 1080p çözünürlüklü iOS5 işletim sisteminde video kaydı yapıyor. Dinamik görüntü kaydı olan HDR ile fotoğrafları daha net çekebiliyorsunuz. Ama Apple iPhone 5 ‘te özel bir kamera sensörü geliştirmiş. Bu kamera sensörü ile HDR görüntüler daha net ve akıcı çekiliyor. Anı ve ışığı yakalıyor.

DONANIM

Mevcut modelleride A5 işlemcinin ardından artık iPhone 5 için yeni A6 quad-core işlemciyi kullanacağını bahis edebiliriz. Hem iPad 3’te hem de iPhone 5’te Apple A6 işlemci kullanılacak. Depolama özelliği ise 128GB’a kadar çıkacak. Ayrıca iCloud depolama servisinin kotası iPhone 5 kullanıcıları için artacak. Artık iPhone 5 için 32 GB , 16 GB gibi dertler kalkacak. Çünkü iCloud servisinin 10 katı artacağı söyleniyor.

iPHONE 5 4G OLACAK MI?

Bize göre Apple’ın önceki ürünlerini incelediğimizde bazı yeni teknolojilere geçmek için o teknoloji altyapısının tam oturması gerektiğini görüyoruz. Kısaca Apple 4G LTE teknolojisine geçmesi için hali hazırda belli başlı ülkelerin 4G altyapısına sahip olması gerekmekte. Yaptığımız incelemeler sonucu en az 2015 yılında 4G’nin aktif olarak kullanabileceğini gördük. Bu anlamda tabiki Apple farklı bir şekilde 4G teknolojisini ürün lansmanlarında lanse edebilir.

SOSYAL AĞ

Apple yaptığı yeni patent başvurularında Arkadaşlarını bul uygulaması gibi kendi sosyal ağını kurma peşinde. Belki iPhone5 ile gelecek yeni uygulamada bir iTunes ağı görebiliriz.

SU GEÇİRMEZ!

Artık sayılı Apple güvenilir kaynaklarında iyice bahsedilmeye başlayan su geçirmeyen nano teknoloji kalıbı. Bu iPhone’da standart haline gelecek.

MOBİL ÖDEME SİSTEMİ

Merakla beklenen mobil ödeme sistemi NFC iPhone 5’te olacak. Özellikle Google Cüzdan sistemini sunan Google Nexus 4G’ye cevap vermesi gerekiyor. Küçük harcamaları bu sistem sayesinde ödeyebileceksiniz.

İşte iPhone 5 özellikleri:

A6 yeni nesil dört çekirdekli işlemci
1 GB bellek
Yeni form faktörü
Büyük ekran
HDR video kayıt
Gelişmiş sensör
Beklenen özellikler:

NFC mobil ödeme sistemi
4G desteği
iPhone özel sosyal ağ platformu
Ekranın altında daha geniş bir home tuşu veya direk dokunmatik alan
Su geçirmez devreleri

Loading...