Grönland eriyor!

NASA, Grönland'ın hızla erimeye başladığını açıkladı.

Grönland eriyor!

NASA, Grönland’ı kaplayan devasa buz tabakasının beklenmedik hızla erimeye başladığını açıkladı. Buz tabakasındaki erimenin 8 Temmuz’da başladığı ve yüzde 97’lik alanı etkilediği tespit edildi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, temmuz ayı ortasında Grönland’taki buz tabakasının yüzeyinin neredeyse tamamının eridiğini duyurdu. Erimenin uydular aracılığıyla gözlemlenebildiğini bildiren NASA, eriyen kısmın son 30 yılda kaybedilen tabakadan daha büyük olduğunu açıkladı.

Potsdam Üniversitesi İklim Araştırmaları Enstitüsü’nden Anders Levermann, “verilerin geçtiğimiz yıllarda kaydedilen aşırı olaylar arasında ‘alışılmışın dışında’ bir durum olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Levermann, “Küresel ısınmanın yaşandığı günümüzde böyle aşırı durumlar görmek şaşırtıcı değil hatta beklenen bir şey” dedi. Ancak şu anda bu erimenin sonuçlarının kestirilemeyeceğini kaydeden Levermann, “Böyle aşırı bir erime sürecinin daha fazla suyun kaybolması ve su seviyesinin yükselmesi dışında ne anlama geldiğini bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 97’Sİ ERİDİ.

NASA, yaz aylarında normalde buz tabakasının yarısı kadar bir erime meydana geldiğini ancak havalar soğuyunca erimeyle kaybedilen suların yeniden donduğunu belirtti. Açıklamada, “Ancak bu yıl yüzeydeki erime büyük bir sıçrama kaydetti” sözlerine yer verildi. Uydu verilerine göre, yüzeydeki buz tabakasının yaklaşık yüzde 97’si eridi.

Geçen hafta Grönland’ın kuzeyindeki Petermann Buzulu’ndan yaklaşık 120 kilometrekare büyüklüğünde bir buz parçası kopmuştu.

Loading...