Yılbaşında sahte içki uyarısı

Yılbaşı öncesi, hediye sepetlerinde merdiven altı üretim tehlikesi...

Yılbaşında sahte içki uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yıla girerken içinde alkollü içeceklerin de olduğu hediye sepetlerinden alacak olan vatandaşları uyararak, Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) Belgesi olmayan, kendi iştigal konusu dışında yılbaşı sepetleri hazırlayıp, haksız rekabet yaratan gelişi güzel yerlerden alışveriş yapılmaması gerektiğini vurguladı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yeni yıla girerken içinde alkollü içeceklerinde olduğu hediye sepetlerinden alacak olan vatandaşları uyardı. Palandöken, Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) Belgesi olmayan, kendi iştigal konusu dışında yılbaşı sepetleri hazırlayıp, haksız rekabet yaratan gelişi güzel yerlerden alışveriş yapılmaması gerektiğini vurguladı. Tüketilen alkollü içkileri alırken mutlaka TAPDK belgesine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, geçmişte yaşanan alkol zehirlenmesi olaylarının tekrar etmemesi için denetlemelerin sıklaştırılması gerektiğini kaydetti.

-“MERDİVEN ALTI ÜRETİM HEDİYE SEPETLERİNDE”-

Yeni yılın yaklaşması ile her yerde görmeye başladığımız parıltılı yılbaşı sepetlerinin içinin aynı derecede şık olmadığını belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Güzel paketlerin içi merdiven altı ürünlerle dolduruyorlar. Dış ambalajı janjanlı ama içi aynı kalitede değil. Bandrolsüz veya kaçak içkilerin kullanıldığı, çakma gömlek kravatların kullanılarak esnafa da haksız rekabetin yapıldığı hediye sepetlerini iyi denetlemek gerekiyor” dedi.

-“DÜŞÜK FİYATLA SATILAN İÇKİLERDEN UZAK DURUN”-

Alkollü içkileri, normal satış fiyatının altında bir fiyattan asla satın alınmamasını isteyen Palandöken, “Çünkü, normal fiyatın altında satılan ürünün sahte veya kaçak olması muhtemeldir. Sahte, kaçak veya izinsiz olarak üretilen üründen korunmak için; alkollü içki alış verişinizi, TAPDK Satış Belgesi sahibi perakende satıcılardan yapınız. Yılbaşı sepetlerinin içindeki alkollü içecekleri kontrol ediniz. Alkollü içkileri, tezgahlarda açıkça sergilenmekte olan raflardan seçiniz. Asla tezgah altından veya görünmeyen yerlerden çıkarılan ürünleri almayınız. Alkollü içkilerin ambalajını şüpheli gördüklerinizi ve bandrolsüz olanlarını asla almayınız. Bu tür ürünler sahte veya kaçak olması muhtemeldir” ifadelerini kullandı.

Loading...