Tayyip’in rakam oyunları!.. Komedi!

Sevgili okuyucularım, Tayyip çareyi artık takvim günlerine ve rakam oyunlarına sığınmakta buldu. Herkes aptal ya, herkes bu oyunları yutacak ve oynanan komediye inanacak!

Bildiğiniz gibi, sürekli olarak dev eserlerin (!) açılışını yapıyor ve bunları ciddi ciddi anlatıyor. Dün aynı şeyi bir kez daha, devlet parasıyla yaptı.
10.10.2010… O gün güya 110 dev eseri açmıştı!
11.11.2011… O gün güya 111 dev eseri açmıştı!
12.12.2012… Dün bu kez 112 dev eserin açılışını yaptı!
Bu atraksiyonu önümüzdeki yıl ne yazık ki yapamayacak çünkü 13.13.2013 diye bir tarih olmayacak. Onun da çaresini bulup takvime 13. ayı ekletmeyi başarırsa, vallahi onu bilemem! Ne de olsa dünya devidir, Allah'ın dünyamıza bağışladığı bir lütuftur ve takvimleri bile değiştirmeyi başarır.

* * *

Şimdi gelelim dün neleri açtığına!..
Açtığını iddia ettiği küçük tesis ve projelerin bir bölümü çoktaaan, yıllar önce hizmete girmişti. Bazıları ise henüz bitmemişti. Şimdi size iki somut örnek vereyim de aklınız
dursun. CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan'dan dün aldığım mektup, Artvin'de dün açılışını yaptığını iddia ettiği Deriner barajının öyküsünü anlatıyor:
“Sayın Çölaşan, bu barajın projesi 1997 yılında dönemin hükümeti tarafından başlatılmış, temelini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şavardnatze birlikte atmışlardır.
Yapım süresi yedi yıldır, 2004 yılında bitirilmesi öngörülmüştür.
Bu hükümet tarafından çıkarılan güçlükler ve yeterli kaynak aktarımı yapılmaması nedeniyle, inşaat halen devam etmektedir. Ama asıl komik olan olay bundan sonra başlıyor. Bir barajın açılışı demek, barajın su tutup elektrik üretimine başlaması ve enerji üretmesi demektir.
Deriner barajının inşaatı ne yazık ki devam etmektedir. 300'e yakın işçi çalışmaktadır. Yeterli su olmadığı için üretime başlanması söz konusu değildir. Dolayısıyla ortada tamamlanmış ve enerji üretmeye hazır bir baraj yoktur. Böyle bir barajın törenlerle açılması da tam bir komedidir.
Başbakan da bu komedinin farkındadır. Artvinlilere karşı çok gülünç durumda kalacağını bildiği için olsa gerek, bu büyük barajın açılışını (!) herhalde Artvin'e bin kilometre uzaklıktaki Ankara'dan yapmazdı.
Sayın Çölaşan, eğer bu baraj bitmiş ve enerji üretmeye hazır olsaydı, sizce Başbakan Artvin'e gelmez miydi? Açılışını yaptığı diğer 111 tesisin ne halde olduğunun takdirini size bırakıyorum.
Kamuoyunun bu gerçekleri bilmesi dileği ile saygılarımı sunuyorum.”

* * *

Uğur Bayraktutan'a teşekkür ediyorum. Bu mektubu alınca, dün Tayyip tarafından düzmece açılışı yapılan Deriner barajı hakkında biraz bilgi edindim. Büyük bir proje. Tayyip üç gün önce Meclis'te yaptığı bütçe konuşmasında aynen şöyle diyordu:
“Bu arada Deriner barajını tamamladık. Türkiye'nin en yüksek, dünyanın altıncı en yüksek bu barajını önümüzdeki Çarşamba günü, 12.12.2012'de saat 12.12'de, 112 büyük projeyle
birlikte açacağız.”

* * *

Barajın 10 yıllık AKP iktidarı döneminde bitirilmesi mümkün olmamış, yapımcı firmaya yüzlerce trilyon lira ek ödemeler verilmiş. Böyle büyük bir baraj gerçekten bitmiş olsaydı, hiç kuşkusuz Tayyip ve ekibi büyük tantanalarla Artvin'e gidip gerçek bir açılış yaparlardı.
Onu da 13.13.2013 günü 113 dev eserin açılış gününde yapacaklardır inşallah! Takvimlere 13. ayı ekledikten sonra!

* * *

Sevgili okuyucularım, şimdi size Tayyip'in dünkü açılış komedisinden bir başka örnek daha vereyim. Yozgat'ta bir baraj var. Süreyyabey barajı. Şimdi sözü Yozgat'taki İleri gazetesinin yazarı Seyfi Çelikkaya'nın gazetedeki yazısına bırakıyorum:
“Yozgat'ın Çekerek ilçesindeki Süreyyabey barajının açılış töreni bu yıl da yapılacak. Geçen yıl baraj su tutmaya başladığı zaman 11.11.2011 günü tören düzenlenmişti.
Başbakan şimdi barajın açılışını 12.12.2012 günü yeniden yapacak.
Geçtiğimiz yıl 11.11.2011 tarihinde temelleri atılan ve açılışları yapılan Yozgat'taki tesislerin 10.10.2010 tarihinde açılışları bir kez daha yapılmıştı.
Bu yıl 12.12.2012 günü yeni bir açılış daha yapılacak!”
Dün Seyfi Çelikkaya'ya telefonda sordum:
“Arkadaş, nedir bu barajın son durumu? Elektrik üretimi başladı mı?..”
Başlamamış! Bu küçük barajın temeli de AKP'den önce atılmış, inşaat henüz bitmemiş.
Elektrik üretimi yok, sulama kanalları yapılmamış.
Ama dün düzmece açılışı bizzat Tayyip tarafından bir kez daha yapılmış oldu.

* * *

Dün büyük tantana ve törenlerle güya açtığı “112 dev tesisten” sadece iki örnek verdim.
Ötekileri hiç sormayın!
Bazılarının temeli bunlardan önce atılmış, bazılarının inşaatına bunlardan önce başlanmış…
Bazıları yıllar önce bitmiş ufak projeler… Orman yolları, su havuzları, küçük binalar, orman içi dinlenme yerleri, okullara hayat olsun projesi vesaire!..
Şimdi devletin parasıyla bu törenleri düzenleyenler, bu propaganda ile milletin beynini yıkamaya kalkışanlar, bu “112 dev tesisin” hesabını vermekle yükümlüdür:
Açılışların kaçı düzmecedir, gerçek varsa hangileridir?
Yozgat'ta olduğu gibi kaç proje için her yıl kaç ayrı açılış törenleri düzenlenmiştir?
Tayyip, Türkiye'nin en büyük barajlarından biri olan Artvin'deki Deriner barajının sözde açılışını niçin Ankara'dan yapmak zorunda kalmıştır?

* * *

Projeler başlatmak, tesisleri bitirip işletmeye almak, her hükümetin ilk görevlerinden biridir.
Ama bunu göz boyamacaya dönüştürüp siyasi reklam amacıyla kullanmak ve bu yolla milleti kandırmak ayıptır. 10.10.2010, 11.11.2011, 12.12.2012 gibi rakam oyunlarına sığınıp düzmece açılışlar yapmak daha da ayıptır.
İşte size iki somut örnek verdim:
Artvin'deki Deriner ve Yozgat'taki Süreyyabey barajları.
Her ikisi de bitmemiş, üstelik Yozgat'ın açılışı (!) geçen yıl ve önceki yıl iki kez daha yapılmış!
Bu nasıl yutturmacadır yahu? Kim kime neyi yutturuyor?
Dün kürsüden bu açılışları büyük tantanalarla yapan Tayyip, milletimizden özür dilemelidir.

* * *

Dünkü komedi törenden bir başka örnek daha!.. Tayyip kürsüde, Yozgat'taki bir baraja Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in isminin verilmesini istedi.
Orman Bakanı kürsüde, Yusufeli barajına Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesini önerdi. Böylece paslaşarak birbirlerinin isimlerini barajlara verdiler! Valla helal olsun, ne diyeyim. Bu yetmez, öteki barajlara yakında Saidi Nursi, Şeyh Sait, Seyit Rıza gibi isimlerin verilmesi gerekebilir.

* * *

Emin Çölaşan'ın notu:

Bundan önceki o beğenmediğimiz hükümetleri kutluyorum. O yokluk dönemlerinde Keban, Karakaya, Oymapınar, Birecik, Kralkızı, Atatürk gibi nice büyük barajları şakır şakır yapıp bitirdiler, Deriner gibilerin inşaatını başlattılar. Laf cambazlığı, laf ebeliği yapmadan iş gördüler.
Bunlar hangi büyük baraja başladılar, ya da bitirdiler?

Loading...