Merkez Bankası ve Noel Baba

 

Şu sıralar televizyonlarda ekonomi kanalları, programlarına falcıları davet ediyorlar. İsabetli bir seçim çünkü 2013 yılını ekonomik açıdan tahmin edebilmek için tam bir falcı olmak gerekir.
Neden? Çünkü hem içeride hem de dışarıda nasıl sonuç vereceği bilinmeyen çok sayıda değişken, kritik nokta var. Hele şu 21 Aralık foton kuşağını sağlıcakla bir geçelim sonrası daha da ilginç…
Merkez Bankası'nın politika faizlerini indirmeye devam etmesi ve enflasyon beklentilerinin de düşmesi sonucunda gösterge faiz, yüzde 5.50 seviyelerine gerilemiş durumda. Patika aynı kaldı; yüzde 5.50 ile yüzde 9 arasında…
Böylelikle gösterge faiz ile enflasyon beklentisi arasındaki fark da “sıfıra” kadar indi… Hatta İktidarın enflasyonunu ciddiye almayanlar için negatif reel faiz veriliyor. Reel faiz vermeyen Türkiye'yi sıcak paranın eskisi gibi sevmeyeceğini göz önünde bulundurursak alışıldık sürecin sona erdiğini söyleyebiliriz.
Yabancılar için enflasyonun bir etkisi olmasa da, onlar da döviz kuru riskini alıyorlar ve bu risk mevcut durumda yüksek.
Her şeye rağmen bizim zeki ekonomistler Türkiye'nin sadece para politikalarıyla düze çıkacağına inanıyorlar. Reel sektörün tökezlediği bir ortamda para politikası ne işe yarar?

Tahminler zorlaşıyor

Bunlar kendi iç dinamiklerimiz. Türk piyasalarının yurtdışından ayrı hareket edemediğini geçtiğimiz son 8 yıl boyunca net olarak gördük.
Amerika iyi giderse, dünya piyasaları da iyi gidiyor, bu durum bizi birinci dereceden ilgilendiriyor. O zaman aynaya bakacağımıza, önce Amerika'ya bakmak gerekiyor.
İşte bu noktada işler, tahmin edilenden daha da zor olacak. Çünkü onlar dahi parasal genişlemenin sonuçlarını kestiremiyorlar.
Amerika Merkez Bankası FED toparlanmayı sağlamak adına her şeyi deneyecek…
Planlanan; dünya genelinde faizlerin, 2013 ve 2014'de de düşük tutulması
yönünde… Ancak artırmaya da mecbur
kalabilirler.
Ya Avrupa kaynaklı önemli bir kırılma daha olursa? Her şey alt üst olur. Yıl içerisinde Avrupa'nın borç krizine ilişkin büyük sorunlar çıkmıştı. Şu an için yıl sonu nedeniyle sorunlar sineye çekildi.
Ancak listeye sorunların yenileri eklenebilir ve ihtimallere nispeten daha az sorunlu ülkeler de dahil edilebilir… Belçika, Avusturya, hatta Asya'dan Japonya ve Çin…
2013, sürprizlere çok açık bir yıl olacak. Umarım eski Noel Baba'yı aramayız.

Loading...