325 AKP milletvekili 1 eski solcu kadar olamadı!

AKP milletvekilleri, kişisel almasınlar. Bu “kıyaslamayı yapıyorum” diye bana kızıp, küsüp, kırılmasınlar. Eden bulur.

Arapça deyişi bile var:
Men dakka dukka.

325 AKP milletvekili için “vicdan azabı çekmek” ölçüsü üzerinden giderek; “1 dönmüş eski solcu kadar olamadılar” diye yazmak zorunda kalıyorum.

Yazmak yazarın görevi.
326  AKP milletvekili var.
1 tek Ertuğrul Günay çıktı.
“Vicdan azabı çekiyorum” dedi.

325 AKP'li milletvekili ise vicdanlarını mühürledi, kulaklarını tıkadı.
AKP'nin sağcı, muhafazakar, dindar milletvekilleri, saflarına katıp “beraber yürüdüğü” 1 eski solcu kadar olamadı. Bakan Ertuğrul Günay, eskiden solcuydu. Solcu ve sosyal demokrat CHP'nin Genel Sekreterliği'ni bile 4 yıl başarıyla yaptı. Sonra merhum İdris Küçükömer'in (darbecilerin kadrosuna girmiş, cuntacılığın değirmenine su taşımış bir iktisat profesörüydü) “Türkiye'de laik solcular gerici, dinci sağcılar ilericidir” diye ifade ettiği bilimselliği tartışılır görüşten etkilendi. Ertuğrul Günay, solculuktan döndü AKP'ye girdi.

Bakan oldu.

X     X     X

Meclis'ten 3. yargı paketi çıkmıştı ve hapishaneden; “7 kişiyi, çok ünlü kamu görevlilerini kurşunlayarak katletmiş” suçlular tahliye edilmişti. Eski solcu şimdi AKP Bakanı Ertuğrul Günay, “Ben de bu uygulamanın bilmeden ortaklarından birisi olarak doğrusu vicdan azabı yaşıyorum, bunu yüksek sesle ifade etmek istiyorum” demişti. Bakan Günay, “ahlaklı bir bilinç” yükseltti. İyi hukukçuların “kurnazca diye tanımladıkları” katilleri serbest bırakan yasanın çıkmasında payının olması onun vicdanını sızlattı. Yolda halk arasında yürürken başının öne eğileceğini, omuzlarının düşeceğini, dizlerinin büküleceğini “hukuka inanan, adalet duygusunu arayan, adaletin üstünlüğüne inanmış insanların” gözüne bakamayacağını fark etmiş olmalı ki Ertuğrul Günay, “vicdan azabı yaşıyorum” dedi.

325 AKP'li sustular.
325 dini bütün AKP'li.
1 eski solcu kadar olamadı.

X     X     X

Oysa vicdan muhasebesi yapmak en çok dini eğilimleri yüksek insanlarda olur.  Samimi dindarlar; “Allah'a hizmet yolunda iyi niyetlerini tazelemek” için her fırsatta vicdan muhasebesi yaparlar. 325 AKP'li milletvekili vicdan muhasebesi yapmadılar. Üstelik, AKP'ye yakın gazetelerin yazarlarına “Madem vicdan azabı çekiyor Ertuğrul Günay'ın AKP'den  istifa etmesi gerekir” diye yazılar yazdırıyorlar.

Ben tahminimi söyleyeyim.
Ertuğrul Günay, istifa edebilir.

AKP'nin ideoloğu haline getirilip göklere çıkartılan Prof İdris Küçükömer'in, “sağ ilerici- sol gericidir” tezinin yanlış olduğunu bizzat AKP içinde yaşayarak gördüğünü anlatan bir hatıra kitabı yazabilir.

Bu kitabı bekliyorum.

(uyan borusu)

Köprü beleş!
Vergi parayla!

Köprülerin parasız yapılması, işkenceye dönüşen trafik çilesini çözmedi. Parasız köprü geçişi, halkın öfkesini dindirmek için “ağlayan küçük çocukları şeker verip susturma kandırmacasına” benzedi. İTÜ Ulaştırma Anabilim dalı eski başkanı Prof. Dr. Nadir Yayla,  2 aylık parasız geçişten devletin 41 milyon TL'den vazgeçtiğini açıkladı. Köprülerin beleş olacağının ilan edildiği gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “6 aylık bütçe açığının 6.7 milyar TL'ye çıktığını ve yeni vergi artışının düşünülebileceğini” duyurdu. Başbakan'ın köprüyle verdiğini Maliye Bakanı vergiyle alacak.

Loading...