Çürüme işte tam da bu!

 

İŞADAMI, oda başkanı, bakanı, başbakanı, gazete muhabiri, TV haber sunucusu ve gazete yazarı (!) birlik olmuşlar; “Formula 1 geri geliyor… Son sözü Başbakan söyleyecek…” diyerek hazine parasını soymak üzerine altyapı hazırlıyorlar.
Çürüme!
İşte tam da bu!
Üç gündür tiksiniyorum.
Tiksinerek izliyorum.
Önce büyük gazetede haber:
Formula 1 yeniden dönüyor.
Ardından TV'de söyleşi:
Her konuda anlaştık.
Sonra müjde veriliyor:
5 dakikalık randevu ayarlandı.
Son sözü Başbakan söyleyecek.
Lafı getiriyorlar, getiriyorlar; Formula 1 adı verilen “otomobil yarıştırma panayırının” kurucusu İngiliz İşadamı Bernie Ecclestone'un istediği 13.5 milyon doları Hazine'nin sırtına yüklemeye getiriyorlar.
Hedef: Hazine'yi soymak.
Hep birlikte ileri!

* * *

Niçin tiksinerek izliyorum biliyor musunuz: Bu Bernie Ecclestone denilen 81 yaşındaki adamın eline kocaman bir Türk Bayrağı tutuşturulmuş fotoğrafını 4 sütun büyüklüğünde gazetelerine basıyorlar ve fotoğrafın altında da; işadamının ağzından “Başbakan'ı çok beğeniyorum… Türkiye'yi çok seviyorum” diye yazıyorlar.
Bu Formula nedir?
Türkiye'ye nasıl geldi?
Kimin parasıyla geldi?
Hazine'den kaç para aldı?
Sonra Hazine'den aldığı parayı yüzde 100 artırmak için hangi şantajları yaptı? Çekip Türkiye'den neden gitti? Otomobil yarışı seyretmeye bu kadar meraklı insan varsa; bu işi niçin işadamları kendi paralarıyla yapmıyorlar da Hazine'nin sırtına yüklüyorlar? Formula 1, Türkiye'ye dünyada hangi itibarı, iyi imajı ve marka değerini kattı?
Bu soruların cevabı yok.

* * *

Cevapları ben yazayım.
Siz de tiksineceksiniz!
Önce; yılda binlerce zengin turist; “otomobil yarışlarını izlemek için” İstanbul'a gelecek. Milyonlarca dolar harcayacaklar, Türkiye'ye para bırakacaklar.
Formula 1 otomobil yarışları dünya TV'lerinde yayınlanıyor, Türkiye'nin tanıtımı olacak, Türk turizmi marka değeri kazanacak diye yazılar yazdılar.
Yani yalanları yazdırdılar.
250 milyon dolara pist yapıldı.
Halkın parasıyla.
İTO ve TOBB'un verdiği para (bunlar yarı kamu kuruluşu olduğu için bu para da halkın parasıdır) yetmediği için Başbakan Tayip Erdoğan'ın bir emriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği de bütçelerinden yarış pisti tamamlansın diye büyük paralar aktarıldı. 600 milyon dolar halk parası kapanın elinde kaldı.

* * *

Açılışı Başbakan yaptı.
Ne paralı turist geldi.
Ne de Türkiye'nin itibarı arttı.
İmzalanan anlaşmaya göre, İstanbul'da başlayan otomobil yarıştırma panayırının bilet ve yayın gelirleri Formula 1'in kurucusu İngiliz Bernie Ecclestone'un şirketine bırakıldı. Üstüne de 7 yıl boyunca; her yıl 13.5 milyon dolar Türkiye Hazinesi'nden para verildi.
7 yıl sonra adam posta attı.
13.5 milyon dolar yetmiyor.
Yılda 26 milyon dolara çıkartın.
Çıkartmazsanız, çekip giderim.
Ve çekip gitti.

* * *

Pist öylece kaldı.
Sonra Vural Ak adında “işadamıyım” diyen biri çıktı. Pistin (İstanbul Park) işletmesini bana verin, ben bu pisti 365 gün doldurup çalıştıracak, Hazine'ye yük olmaktan kurtaracak yenilikler, yaratıcılıklar bulacağım dedi.
Pisti ona kiraladılar.
Bu Vural Ak adlı işadamı; yenilik ve yaratıcılık olarak bula bula “yine Hazine'yi soydurmayı” buldu…
Bernie Ecclestone ile Başbakan'ı buluşturmak, Başbakan'ın Hazine'ye emir vermesini sağlamak ve Hazine'nin yeniden bu İngiliz'e yılda 13.5 milyon dolar para aktarmasını başlatarak Formula 1'i geri döndürmek.
İşte 3 gündür bu çürümeye çanak olan yazılar yazıldı, TV'lerde halka haber diye sunuldu.
Çürüme tiksindirici!

Loading...