Müjde! Zengin oluyoruz!

 

Her şey bulaşıcı; iyilik de kötülük de… Aptallık da bönlük de… Zenginlik de bulaşır.
Fakirlik de…
Müjde!
Zengin ülke oluyoruz!
Suudi Arabistan komşumuz oluyor. Bize bulaşacak petrol zenginliği sınırımıza geliyor.
Yanlış anlamayın.
Suudi Arabistan, Irak'a savaş açıp; ordusuyla bütün Irak topraklarını ele geçirerek bize komşu olmuyor. Sınırımıza bitişik yeni bir Suudi Arabistan doğuyor.
Sabırlı olun!
Bekleyin!
Musul, yine yerinde kalıyor.
Petrolü bize de akıyor.
Kerkük, yine Kerkük!
Ama petrolü bize de zenginlik bulaştırıyor. Bizim eski dostumuz (Arap Irak'ı) düşmanımız oluyor. Bizim eski düşmanımız (Irak'ın bölünmesine maşa olan Barzani'nin bölgesi) bizim yeni dostumuz, yoldaşımız, stratejik ortağımız haline geliyor. Biz eskiden “bölünmemiş ve toprak bütünlüğü tam Irak'ı savunur” onu komşu bilirdik. Şimdi tıpkı ABD'nin düşündüğü gibi “iki topraklı, iki ordulu, iki bayraklı bölünmüş Irak'ı savunuyor” ve Iraklı Araplarla papaz olup, Iraklı Kürtlerle sarmaş dolaş, sanki baba bir ana ayrı, kardeş oluyoruz.

* * *

Böylelikle Suudi Arabistan gibi bir petrol zengini sınır komşumuz oluyor.
Eski günler geride kaldı.
Eski bilgiler çöpe gitti.
Eskiden Uluslararası Enerji Ajansı, dünya petrol rezervlerinin yüzde 24'ü Suudi Arabistan'da sadece yüzde 9'u Irak'ta diye rapor yayınlardı. Yeni raporlarında ise Irak'ın petrol rezervinin Suudi Arabistan'ı yakaladığı ve hatta geçeceği bilgileri yer alıyor.
Irak'ın petrol üretimi:
Bugün günde 6 milyon varil.
2020'de günde 9 milyon varil.
2035'te 10.5 milyon varil.
Önümüzdeki 10 yıl içinde Irak'ın yıllık petrol geliri 300 milyar doları bulacak. Bunun çoğunluğu da bizim desteklediğimiz Kuzey Irak Kürt bölgesine akacak.

* * *

Zengin komşumuzun önderi, bizim başbakana “kardeşim” diye sarılıyor. İktidar partisi de onu büyük kongresinde “onur konuğu” yapıyor. Kongre salonunu dolduran partililer petrol zengini yeni sınır komşumuzun önderi Barzani'yi “Türkiye seninle gurur duyuyor” diye bağırıp alkışlıyorlar.
Enerji Bakanı gurura gidiyordu.
Arap Irak'ı muhabbete taş koydu.
Arap Irak'ı ile Kürt Irak'ı arasında “petrol senindir, benimdir” kavgası patladı ve gerilim tırmanıyor. Ortadoğu'da petrol yüzünden bir Arap ve Kürt Savaşı'nın patlayacağından söz edilmekte… Türkiye de bu savaşta; Kürtlerden yana saf tutsun Arap başkenti Bağdat üzerine yürüsün diye “petrolden Türk şirketleri de pay alacak sözüyle” yemleniyor.
Suudi Arabistan komşu oldu.
Eski dostumuz düşman.
Eski düşmanımız dost oldu.
Müjde!
Kendinizi zengin hissedin!

Loading...