Vur kaç oldu!

Yine aynısı yapıldı. Vur kaç oldu. Halk buna “çamur at izi kalsın” diyor. Mecliste İnsan Hakları Komisyonu Başkanı “Ordunun komutanlarına vurdu” sonra sustu.
Çamur atıldı.
Ordu kötü yönetiliyor.
Komutanlar kötüler.
Bu yüzden intiharlar artıyor.
İnsan Hakları Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Ayhan Sefer Üstün; TSK'da silah altındayken intihar eden asker sayısı PKK ile savaşırken şehit olan asker sayısından fazla oldu diye açıklama yapınca ve “Son 10 yılda 934 intihar, 818 şehit. Bu rakamlar kabul edilemez” deyince bu cümlelerden ne anlam çıkıyor?
Anlam açık.
Lafın gittiği yer belli.
Şehitlere ağlamayalım.
İntiharlara yanalım.
Komutanlar kötü!

* * * * *
Genelkurmay da sessizliğini bozdu; sözcüsünü TV'ye çıkartıp açıklama yaptı: 1990'lı yıllarda Türk Ordusu'nda 3 haneli giden intiharlar, 2000'li yıllarda 2 haneliye indi.
Asker intiharları artmıyor.
Azalıyor.
Diğer ordularla kıyaslanınca Türk Ordusu'nda intiharlar daha düşük.
Örneğin ABD Ordusu'nda intiharlar Türk Ordusu'na göre daha fazla.
Şimdi ne olacak?
Ordu iyi mi yönetiliyor?
Kötü mü?
Meclis'in İnsan Hakları Komisyonu Başkanı'nın “şehitlerle kıyaslamalı tablo verip” lafına yüklediği anlama göre ordu kötü yönetiliyor.
Böyle bir mesaj verdi.
Bu da toplumu anında etkiledi. Gazeteler ardı ardına çocukları askerde intihar etmiş anne ve babaların acılı öykülerini yayınlamaya başladılar.
Komisyon Başkanı ise susuyor.

* * * * *

Komisyon Başkanı'nın şimdi çıkıp kendi lafını, gittiği yere kadar kovalaması ve lafına yüklediği anlamın arkasında durması gerekiyor.
Bütün bilgileri sergilemeli.
Son 10 yılda intihar eden asker sayısı biliniyor; 934… Peki son 10 yılda intihar eden polis sayısı kaç? Son 10 yılda intihar eden polis sayısı da 814… Böyle bir rakamı bulunca birisi de kalkıp; “son 10 yılda şehit olan asker sayısı 818 fakat intihar eden polis sayısı da 814… Neredeyse şehit kadar polis intiharı var… Şehide ağlamayalım… İntihar eden polise yanalım…” derse biz bundan da “polis teşkilatının kötü yönetildiği” anlamını çıkartabiliriz.
Laf buraya gider.
Vur kaç olur.
Çamur atarsın.
İzi kalır.

* * * * *
Komisyon Başkanı, asker sayısı ve diğer şartları Türk Ordusu'na benzeyen ordulardan hiç değilse 3-4'ünün intihar sayılarını bulup topluma açıklama yapmalıydı.
Sivil intiharı.
Asker intiharı.
Polis intiharı.
Hepsini sergilemeliydi.
Bu tavır dürüst olurdu.
Meclis İnsan Hakları Komisyonu “topluma acı veren bir büyük problemi tespit etmiş, bizi uyarıyor” derdik. Teşekkür ederdik.
Türk Ordusu'nda intihar sayısı diğer ordulara göre az çıksa bile toplum yine duyarlı hale gelirdi. İntiharları sıfıra indirmek için ne yapılabilir tartışırdık.
Şimdi ne oldu?
Orduya çamur at.
İzi kalsın oldu.
İktidar yandaşı aydınların son 10 yılda buldukları “kirli propaganda yöntemi” bu; vur kaç. Çamur at…

Loading...