TFF’de kongre yakın

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgiye göre Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in randevu isteğini Başbakan Tayyip Erdoğan ısrarla geri çeviriyor. Sanırım ipler kopmak üzere…

BU Türkiye Futbol Federasyonu, yaptığı tutarsız uygulamalarla Türk futbol tarihine geçecektir… Misyonlarının da ne olduğu toplum tarafından iyi bilinen bu yönetimden başka bir şey beklenmezdi. Kulislerde TFF'nin kongre arefesinde olduğu konuşuluyor. Güvenilir kaynaklardan aldığımbilgiye göre de mevcut federasyon miyadını doldurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in randevu isteğini ısrarla geri çevirmesi, yeni bir olağanüstü genel kurulun yakın olduğunun bir işareti.

SKANDALLAR ardı ardına patladı. Son Meireles olayında Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu 11 maç ceza verdi,Tahkim Kurulu bunu 4'e indirdi. Tahkim, gerekçeli kararında yayıncı kuruluştan gelen görüntülerin izlenmesi sonrasında böyle bir kanıya vardığını açıkladı. Madem elinizde bu görüntüler vardı, PFDK cezayı vermeden önce bunları neden kullanmadı?
Yayıncı kuruluşun mevcut görüntüleri hemen yayınlamaması da kamu vicdanına zarar verdi.

FEDERASYON kurulları, hakemin göremediği ama görüntülerde yer alan olaylarla ilgili ceza veremiyor. Örnek mi?
Geçen sezon Melo'nun İstanbul BŞB'li oyuncuya topsuz alanda attığı kafa. Bunada da raporda olmamasına rağmen görüntülerden ceza verebiliyorsanız eğer, o zaman objektifliğinize herkes inanır.

GEÇEN hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden maaş alan hakemi, o takımın maçına vererek skandala neden olan Merkez Hakem Kurulu, PFDK ve TahkimKurulu ile birlikte bu federasyon,kendi ipini çekmiştir. TFF Başkanvekili Ufuk Özerten, “Hz.Ömer gelse bu işi zor çözerdi” diyor. Bence Hz.Ömer gelse ilk önce bu federasyon yöneticilerini sorguya çekerdi. Sorunları çözmek için işbaşına gelen bir federasyonunun ikinci adamının böyle konuşması çok büyük talihsizlik.

TÜRK futbolunun en büyük hastalığı; gücü olanın ve çok bağıranın haklı çıkmasıdır. Bu, üç büyük takımın tamamı için de geçerlidir. Bunlar, her dönem prim görmüştür. Çünkü seçilen federasyon başkanları ve yönetimler mevcut delege yapısında sayıca üstün olan büyük kulüplerden çekiniyor. “Büyükler”in istemediği bir başkanın o koltukta oturamayacağını herkes biliyor. O nedenle mevcut delege yapısının yenilenmesi gerekiyor.

BİR de olayın hakemlik kısmı var. Tartışmalarda, “Ekrana, sahaya yansımadı” deniyor. İyi de hakeme yansımış. Ancakonun raporuna güvenilmiyor. Eskişehir-Fenerbahçe maçında Veysel, “Lan kelimesini ben kullandım” dedi ama Fırat Aydınus'un raporuyla PFDK Caner'e ceza verdi; Tahkimde onayladı.Ozaman Tahkim'e sorarlar: “Halis Özkahya'ya neden inanmadınız?”

ÖĞRENDİĞİM kadarıyla Özkahya “Haklıyım, vicdanen de son derece rahatım” demiş. Özkahya bunları söylüyorsa eğer bugün vicdani olarak çok büyük rahatsızlık yaşıyordur. Çünkü ne TFF'den, ne de MHK'den bir destek görmemiş, aksine bu kararla Özkahya taca çıkarılmıştır. Yerinde olsam hakemliği bırakırdım. Sanırım Özkahya göreve devam edecek. Ancak bundan sonra nasıl tepkiler alacak, orasını da Allah bilir.

YA Hakemler ve Gözlemciler Derneği'ne ne demeli? Ne ses var, ne soluk? Bu bana çok manidar geldi.

ŞİMDİ soracaklarıma cevap bekliyorum. Bunları sadece ben değil, Türkiye merak ediyor:
 PFDK, karar aldığı dönemde yayıncı kuruluştan tüm görüntüleri neden istemedi?
 Raporun son dakika değiştiği, ilk yazıda, “Konuşurken ağzından tükürük saçtı” ifadesi, 2. raporda, “Yüzümü tükürdü” şeklinde değiştiği iddiası gerçek mi?
 Bu olay 30'a yakın kameranın kayıtta olduğu G.Saray-F.Bahçe derbisinde değil de 3-4 kamerayla izlenen iki Anadolu takımının maçında yaşansaydı hakemin raporuna itibar edecek miydiniz?
 Hakemin raporu kamuoyuyla paylaşılacak mı?
 Gözlemci Halis Özkahya'ya kaç puan verdi?
 Sözüm ona güvenmediğiniz bir hakeme bundan sonra görev verecek misiniz?
 Sizin güvenmediğiniz hakeminize toplumun güvenebileceğini düşünüyor musunuz?
 İstifanızı vermek için daha kaç skandal yaşanmasını bekliyorsunuz?

Loading...