Kaldıramazlar!

 

Başbakan Erdoğan, PKK destekçisi BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda kesin kararlı… Partisinden gelen hiçbir itirazı dinlemiyor. Bu iyi ama Başbakan nedense bir sürü yüz kızartıcı suçtan dosyaları olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istemiyor. Bu yanlış!
Yapılacak en doğru hareket, kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasıdır.
Milletvekillerinin Meclis kürsüsündeki söz ve ifadeleri serbest olmalı, hırsızlık, gasp, dolandırıcılık, cinsel taciz, görevi kötüye kullanma, kalpazanlık, evrakta sahtecilik gibi suçlardan mutlaka yargılanmalıdır!
Oysa iktidar, birçok suçtan fezlekesi olan milletvekillerine hiçbir şekilde dokunmuyor, onlara suç işleme özgürlüğü tanıyor. Bu hukuksuz ve adaletsiz tutum toplum vicdanını rahatsız ediyor.
Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e “Takip ediyoruz. Milletvekili dokunulmazlığı konusu şu anda TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda görüşülüyor. Şüphesiz dokunulmazlıklar hepsine (her milletvekiline) ayrım yapılmadan uygulanmalıdır” diyerek onu uyardı.
Stefan Füle haklıdır ama Başbakan dahil yargılanacak o kadar çok AKP'li var ki, iktidar partisi bunların dokunulmazlığını kesinlikle kaldırmaz, kaldıramaz!

Loading...