Sarıgül’den kadınlara ders!

 

Türkiye'nin bitmez konularından biri “Kadına şiddet” ve “Kadınların ezilmişliği”dir.
Türk kadınının (istisnalar hariç) erkeğin tahakkümü altında yaşadığı ve yasal haklarını bile yeterince kullanamadığı belirtilir.
Peki, kadınlar bu eziklikten, erkekler tarafından istismar edilip hırpalanmaktan kurtulmak için ne yapıyor?
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) geleneksel toplantısında kadın girişimcilerle bir araya gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül onlara ders niteliğinde olan şu sözleri söyledi:
“Parlamentoda daha fazla olması gerekirken çok az sayıda kadın milletvekili var. Peki o hanımefendiler orada ne yapıyorlar? Genel başkana biat, itaat kültürü ile her şeye ‘emret' mi diyorlar, yoksa gerçekten kadınlarımızın sesini orada özgürce ve mutlu bir şekilde dile getirebiliyorlar mı? Mesela iktidar partisindeki hanımefendiler 4+4+4 çıktığı zaman ne yapıyorlar? Ya da okullarda kıyafet serbest olsun denildiği zaman, Biz, Almanya'yı, Fransa'yı, İngiltere'yi mi ölçü alacağız, yoksa İran'ı, Pakistan'ı ve Afganistan'ı mı diye sorabiliyorlar mı? Ülke nüfusumuzun yarısı kadınlarımız ama siyasette yok gibiler. Her gün bir ya da daha çok kadın cinayete kurban gidiyor, tecavüze uğruyor, karşılığında inanılmaz mahkeme kararlarına tanık oluyoruz. Kadınlar artık seslerini duyurmalıdır. Ama ses çıkartmıyorlar! Türkiye büyük sıkıntıdadır ve gün akıllı olmak, birleşmek günüdür. İktidar her geçen gün hırçınlaşıyor! Bir iktidar hırçınlaşmaya başladıysa gitme vakti gelmiştir ama onu gönderecek bir babayiğide ihtiyaç vardır!”

Loading...