Sözcü Plus Giriş

İngiltere'de alkol probleminin giderek ağırlaştığını belirten uzmanlar, alkol fiyatlarının çok ucuz olduğunu ve bu yüzden alkol satışının durdurulması gerektiğini söyledi. Daha önce süpermarketlerde satılan alkollü içecek fiyatlarının en az 40 pound (yaklaşık 110 TL) olması teklif edilmiş ancak hükümet bu uygulamayı rafa kaldırarak, kuaför ve konuk evi gibi mekanlarda alkol ikramı yapılmasını kolaylaştıran düzenlemeler yapmıştı.

Yapılan düzenlemelerin ardından Cancer Research UK ve Alcohol Research UK, hükümeti kınadı ve başbakanı alkol lobilerinin etkisi altında kalmakla suçladı. Hükümetin alkol tüketimi konusundaki en önemli danışmanlarından biri olan Nich Sheron sağlık bakanlığı'nın Alkol Düzenleme Ağı'nın başkanlığından istifa ederken, Cancer Research UK, Faculty of Public Health ve Public Health Forum gibi kuruluşlar da Alkol Düzenleme Ağı ile ilişkilerini kestiklerini açıkladı.
MAĞDUR DURUMA DÜŞÜRMEK İSTEMİYORUZ

Kurumlar ortak yayınladıkları bir açıklamada hükümeti alkol taban fiyatı düzenlemesini uygulamaya geçirmediği için kınadı. İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan bakan Jeremy Browne, Avam Kamarası'nda konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hükümetin alkol taban fiyatı düzenlemeleri ile ilgili birçok spekülasyon yapılıyor. Bu düzenleme göz önünde bulundurulmaya devam edecek ancak şu noktada uygulanmayacak. Henüz böyle bir düzenlemenin aşırı alkol tüketiminin önüne geçeceğine dair elimizde bir kanıt bulunmuyor ve sorumlu bir biçimde alkol tüketen kişileri de bu planla mağdur duruma düşürmek istemiyoruz” dedi.