Sözcü Plus Giriş

Mısır’da acı bilanço : En az 72 ölü

Mısır’ın çeşitli kentlerinde Mursi'nin ordu tarafından görevden alınmasının protesto edildiği gösterilerde, bugüne kadar 72 kişi hayatını kaybederken, binin üzerinde yaralı var.

Güncellenme: 15:45, 06/07/2013
Mısır’da acı bilanço : En az 72 ölü

Mısır'ın çeşitli kentlerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından görevden alınmasını protesto eden göstericilerle polisler arasında meydana gelen çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildiriliyor.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Yahya Musa, başkent Kahire'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde polis ile Mursi yanlıları arasında çatışmada 3 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını belirtti.İskenderiye İlk Yardım Müdürü Amr Nasr da İskenderiye’de Mursi yanlısı göstericiler ile göstericileri dağıtmak isteyen güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığını ve 97 kişinin yaralandığını ifade etti.

Asyut kentinde de valilik binası önünde ordunun yönetime el koymasını protesto eden Mursi yanlıları ile polis arasında çatışma çıktı. Olayda 2 kişi hayatını kabetti, 28 kişi yaralandı. Luksor kentinde ise Mursi destekçileri ile polis arasında meydana gelen çatışmalarda 9 kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan Mısır ordusuna bağlı helikopterlerin, Sina’da El-Ariş Havaalanı yakınlarındaki askeri noktalara bu sabah düzenlenen saldırıların ardından, havaalanına yakın bazı hedefleri vurduğu kaydedildi.


SİNA’DA 4 POLİS ÖLDÜ

Mısır'ın Sina Yarımadası’nda kimliği belirsiz kişilerin güvenlik noktalarına düzenlediği iki ayrı silahlı saldırıda 4 polis hayatını kaybetti.Ariş kentinin Abur bölgesinde kimliği belirsiz silahlı bir grubun güvenlik noktasına açtığı ateşte 2 polis öldü.Ariş kentinde emniyet güçlerine yönelik düzenlenen bir diğer silahlı saldırıda da 2 polisin yaşamını yitirdiği ifade edildi.Sina’da kimliği belirsiz silahlı gruplar, dün sabah erken saatlerde El-Ariş Havaalanı’ndaki 6 ayrı askeri noktayı hedef almış, 1 asker ölmüş, 6 asker yaralanmıştı.


TOPLAM 72 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Hastane yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 30 Haziran’da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıtlarınca düzenlenen gösterilerde ve bunları takip eden olaylarda 72 kişinin hayatını kaybetti, binin üzerinde de yaralı var.Dün 13 kişi, bugün de 12 kişinin öldürülmesiyle ölü sayısı 72’ye yükseldi. Hayatını kaydedenler arasında doğrudan başına ve vücudunun çeşitli bölgelerine aldığı kurşun darbesiyle hayatını yitirenler bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI’NIN ELİNDE

AA muhabirine konuşan Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, “Durumun bu şekilde devam etmesi halinde sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etme kararı geçici Cumhurbaşkanı’nın elindedir. Anayasanın kendisine verdiği yetkinin gereği olarak bu kararı alabilir” diye konuştu.Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi’nin sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etmesi yönünde cumhurbaşkanına teklif sunması konusunda ise Ali, “(Sisi, bu konuda) tavsiye veya öneri sunabilir ancak karar Cumhurbaşkanının elindedir” ifadelerini kullandı.Öte yandan Ali, ordunun farklı kentlerde sokaklardaki varlığını yoğunlaştırmasının “gelişmelere bağlı” olduğunu söyledi.

 

Yayınlanma Tarihi:10:25,