Sözcü Plus Giriş

Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde protesto gösterisinde bulunanların üzerine açılan ateşte hayatını kaybedenlerin sayısı 52’ye ulaştı.

AA muhabirinin meydanda kurulan sahra hastanesi sağlık ekiplerinden aldığı bilgiye göre, sabah saatlerinde meydana gelen çatışmada ilk belirlemelere göre 34 kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi ise yaralandı.Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek için başkent Kahire’nin Nasr kentindeki Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda toplanan göstericiler, dün akşam saatlerinde Mursi’nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı’na yürüme kararı almıştı.

ÖNCE GÖZ YAŞARTICI BOMBA


Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Baltaci, “Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde sabah namazı kılındığı esnada güvenlik güçleri önce göz yaşartıcı bomba attı hemen sonrasında ise göstericilere ateş açıldı” dedi.Baltaci, Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi’ye destek veren göstericilerin sabah namazı kılmaktayken üzerlerine ateş açıldığını belirtti. Baltaci, namaz kılan göstericilerden 34’ünün hayatını kaybettiğini açıkladı. 300’de fazla kişinin ise yaralandığı aktaran Baltaci, asker ve polis güçlerinin namaz kılan insanların üzerine ateş açmasının felaketin boyutunu büyüttüğünü ifade etti.Ölü sayısının artmasından endişe ettiğini söyleyen İhvan yetkilisi, tüm tarafları sağduyuya davet etti.

ÖLÜ SAYISI 52’YE ÇIKTI

Ordu’nun yönetime el koyması sebebiyle iktidardan uzaklaştırılan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) ise Cumhuriyet muhafızları karargahı önündeki sabah meydana gelen saldırıda şehit olanların sayısının 52’ye ulaştığını bildirdi.HAP’tan yapılan açıklamada, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde halka ateş açılması sonucu ölenlerin sayısının 52’ye yükseldiği, bunlardan 5’inin çocuk olduğu bildirildi.Açıklamada, bugün öğle namazından sonra Mısır’daki bütün camilerde gıyabi cenaze namazı kılınması çağrısı yaptı.Öte yandan Rabiatul Adeviye meydanında toplanan halk, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler için zılgıtlar eşliğinde ağıt yaktı.

MURSİ DESTEKÇİLERİ ABLUKAYA ALINDI

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) kurduğu Rabiatu’l-Adeviyye Basın Merkezi dünya kamuoyuna yardım çağrısında bulundu. Merkez’den yapılan açıklamada “Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı ve Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde eylemlerini sürdüren Mursi destekçileri abluka altına alındı. Sağlık ekiplerinin meydana ulaştırılması ve yaralıların bölgeden çıkarılması engelleniyor” denildi.

MISIR ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

Mısır silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada ise bu sabah Kahire'nin Salah Salim caddesi üzerindeki Cumhuriyet Muhafızlarının binasına girmek isteyen silahlı kişilerle girişilen çatışmada 1 subayın hayatını kaybettiği, 1 askerin de yaralandığı bildirildi. Açıklamada, “Silahlı saldırganlar yaklaşık 200 kişiydi. Ellerinde yüklü miktarda ağır ateşli silah ve mühimmat vardı. Ayrıca yanlarında molotof yapımında kullanılmak üzere şişe de bulunuyordu. Göstericilerin kalabalık halinde Cumhuriyet Muhafızlarının binasına girmek istemeleri ve 1 subayın ölümü 1 askerin de yaralanması sonucu askerler ateş açmak zorunda kaldı” denildi.Açıklamada, Salah Salim caddesinin trafiğe açıldığı, saldırganların yakalandığı ve yargı önüne çıkarılacakları belirtildi.

İSTİFA ÇAĞRISI

Mısır’da Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu-l Futuh, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un, ordunun halka ateş açması olayının sorumlusu olduğu için istifa etmesini istedi.

BASINA ENGELLEME

Ordunun yönetime el koymasının ardından bu sabah halk üzerine açılan ateş sonucu 34 kişinin ölmesinin ardından basına yönelik baskılar artırıldı.Sabah namazı kıldıkları sırada halkın üzerine ateş açılması olayının dünya kamuoyuna aktarılmasını önlemek isteyen askerler, basın mensuplarının kaldıkları otelden dışarı çıkmasını engelliyor.Katliamın yaşandığı Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önüne gitmek isteyen gazeteciler de yine askerler tarafından engelleniyor. Olay yerine gitmekte ısrar eden bazı yabancı gazetecilerin “baltacılar” denilen grup tarafından darp edildiği bildirildi.Olay yerine gitmek isteyen yabancı basın organlarında görev yapan bir kameramanın da öldürüldüğü iddia ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:11:31,