Sözcü Plus Giriş

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Aleksey Navalny, Kirov eyaleti valisinin danışmanlığını yaptığı dönemde yolsuzluğa bulaştığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezası aldı.Kısa bir süre önce Moskova belediye başkanlığına aday olan Putin muhalifi Navalny’i gelecekte ne beklediği ve siyasi kariyerinin nasıl şekilleneceği tartışılmaya devam ediyor. Rüşvetle Mücadele Fonu’nun başkanlığını yürüten ve Rusya’da rüşvet ve yolsuzluğa karşı yürüttüğü propagandayla tanınan Navalny hakkında açılan yolsuzluk davasının hapis cezası ile sonuçlanması sadece Rusya’nın değil tüm dünyanın dikkatini çekti.

NAVALNY CEPHESİ DAVANIN POLİTİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Navalny’nin avukatı Olga Mihaylova, mahkemeyi ,”ifadeleri yanlış yorumlamak ve suçu kanıtlayıcı delilleri olmamakla” suçlayarak, Navalny aleyhine açılan “Kirovles” davasının, “adaleti sağlamaktan uzak ve siyasi lideri gözden düşürmek hedefiyle yapılan siyasi amaçlı mahkeme” olduğunu belirtmişti. Navalny, mahkemede savunmasını yaparken, sık sık Moskova’nın hukuki sürece dahil olduğu iddialarında bulunarak “Eğer birileri bugün yaşanan süreçten dolayı faaliyetlerimizi durduracağımızı düşünüyorsa yanılıyor. Ben ve arkadaşlarım Rusya’da oluşan feodal yapıyı yıkmak için elimizden geleni yapacağız” demişti.Rusya’daki Putin karşıtı kamuoyu da davanın politik nedenlere dayandığını iddia ederek, yargı sürecinde Navalnıy’ı desteklemişti. Konuyla ilgili Rus basınına konuşan Carnegie Moskova Merkezi çalışanlarından Liliya Şevtsova, kararların Kremlin’in etkisiyle alındığından şüphe duymadığını belirmişti.
MOSKOVA BELEDİYE BAŞKANI ADAYI

Navalny cephesi karara itiraz ederek konuyu bir üst mahkemeye taşıyacağını açıklarken Navalny, hakkında devam eden tüm yargı sürecine rağmen siyasi kariyerine devam ediyor. Navalny önümüzdeki aylarda yapılacak Moskova belediye başkanlığı seçimlerine aday olarak, seçim kampanyalarını yürütmeye devam ediyor.Kamuoyu yoklamaları, seçimlerde Navalny’e, halen Moskova Belediye başkanlığı görevini yürüten ve yeni dönemde aday olan Dergey Sobyanin’in karşısında çok fazla şans vermezken, diğer 4 adayın önünde olduğunu söylüyor.

İYİ VE TARAFSIZLIK ARASINDA SON SAVAŞ

Moskova doğumlu genç hukukçu Aleksey Navalny, çalışmalarını Rusya’daki yolsuzluk vakalarıyla mücadeleye yoğunlaştırmış bir aktivist. Tasarladığı muhalif blog ve siyasi görüşleri nedeniyle kısa sürede Rus gençler arasında büyük ilgi toplayan Navalny, 2012 yılı mayıs ayında Bolotnaya meydanında yapılan muhalefet gösterisinin önemli liderlerinden biri olarak biliniyor. Kendine ait internet sitesinde, “İyi ve tarafsızlık arasında son savaş” sloganını kullanan Navalny, Rusya’da rüşvet ve yolsuzluğa karşı mücadelesiyle biliniyor. “Jivoy Jurnal” adlı blog sitesinde de muhalif yazılarıyla binlerce kişiye ulaşan Navalny, şu an Rusya’da devlet yetkililerinin 1,5 milyon rubleden pahalı makam arabası almaması için kampanya yürütüyor.

NAVALNY’I YAKAN KİROVLES DAVASI

Aleksey Navalny, aleyhinde açılan ve “Kirovles” olarak bilinen davada, Kiroslev Eyaleti Vali Danışmanı olarak görev yaptığı dönemde, Vyatka Orman Şirketi Başkanı Pyotr Ofitserov ve Kirovles Şirketi Genel Müdürü Vyaçeslav Opalev ile birlikte 16 milyon ruble (yaklaşık 520 bin ABD doları) değerindeki ormanlık alana zarar vermekle suçlanıyordu.Moskova’nın 900 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Kirov’un Leninskiy mahkemesinde görülen ve Navalny’in “Kamu malına zarar vermek ve usulsüzlük” suçlamasıyla yargılandığı “Kirovles davası”nda savcı, sanıkların suçlarının sabit olduğunu belirterek muhalif blog yazarına 6 yıl hapis talep etmişti.Savcı, yaklaşık 520 bin ABD doları değerindeki ormanlık alana zarar vermekle suçlanan Navalny’ın 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 1 milyon ruble (yaklaşık 30 bin ABD doları) para cezasına çarptırılmasını istemişti. Mahkeme yargılama sürecinin ardından 37 yaşındaki Navalny’nin lideri olduğu grubun zimmetine 500 bin dolar para geçirdiğine hükmederek, Navalny’yi 5 yıl hapis cezası verdiğini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi:18:10,