Sözcü Plus Giriş

Madrid -O Ferrol seferi yapan ve 240 yolcu taşıdığı belirtilen trenin, Santiago Compostela istasyonu girişinin yakınlarında raydan çıkmasıyla meydana gelen kazada en az 77  kişi öldü 125 kişi de yaralandı.

İspanya ‘da çok sayıdaki basın organı, kaza soruşturma ekipleri, tren işletme şirketi Renfe veya Galisya yerel yönetimini kaynak göstererek verdikleri haberlerde, ölü sayısının en az 77 olduğunu duyurdu.

İŞTE TRENİN KAZA ANI

Trenin 13 vagonunun da devrildiği, özellikle baştaki 8 vagonun büyük zarar gördüğü bildirildi. Çok sayıda itfaiye, sağlık ve kurtarma ekibi bölgeye sevk edilirken, görgü tanıkları, vagonlarda sıkışan yolcuların çıkarılması çalışmalarının sürdürüldüğünü aktardı.

Kazayla ilgili resmi bir açıklamada bulunulmamasına rağmen, ülkedeki siyasi partilerin sözcüleri ölenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

Bayındırlık Bakanı Ana Mato ile çok sayıda yetkilinin olay yerine gittiği, Başabakan Mariano Rajoy’un da kazayla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi.

Bu arada Santiago Compostela Belediyesi, kentte bayram dolayısıyla yarın yapılacak kutlamaların kaza nedeniyle ertelendiğini duyurdu.

KAN ANONSLARI YAPILIYOR

Feijoo, Cadenaser radyosuna yaptığı açıklamada, Galisya bölgesindeki tren kazasında en az 35 kişinin öldüğünü, yüzlerce yaralının olduğunu söyledi. İspanya tarihinin en büyük tren kazalarından birinin yaşandığını söyleyen Feijoo, “Yürekleri sarsan bir durum. Diğer vagon ile içiçe girmiş bir vagon ve acil yardım ekipleri henüz buraya giremediler” diye konuştu. Bu arada İspanyol basını, tren kazasının meydana geldiği Santiago Compostela kenti yakınlarındaki hastanelerden sürekli kan bağışı çağrısı yapıldığını duyururken televizyonlar da kan bağışı anonsları geçiyor.Öte yandan Galisyalı olan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un da sabah kazanın olduğu bölgeye gideceği bilgisi verildi.

Yayınlanma Tarihi:00:15,