Sözcü Plus Giriş

Oğlu öldürülen İsmail Yozgat, gözyaşlarıyla yaptığı konuşmada, “Polisin soruşturması tek yanlı. Adalet istiyoruz” dedi.Almanya Başbakanı Angela Merkel, neonazi yeraltı örgütü NSU kurbanlarının yakınlarını başbakanlıkta kabul etti. Saat 11.00'de başlayan, 35 kurban yakınının katıldığı toplanta yaklaşık 3.5 saat sürdü. Başbakan Merkel’in her grubun yanına ayrı ayrı giderek özel olarak görüştüğü belirtilirken, Kassel’de oğlu öldürülen İsmail Yozgat, ağlayarak bir konuşma yaptı.

Başbakan Merkel, geçen yıl da İsmail Yozgat’ın oğlunun öldürülmesi nedeniyle düzenlenen anma törenine katılmış ve baba Yozgat’a üzüntülerini bildirmişti.

O CADDEYE ADINI VERİN


Oğlu Halit’in adının öldürüldüğü caddeye verilmesini isteyen Baba Yozgat’ın duygusal konuşmasının katılımcı herkesi de duygulandırdı. İsmail Yozgat, polisin “terör örgütü” değil de, cinayetten soruşturma yapmasını eleştirerek, adil bir kararın acılarını hafifleteceğini söylediler.Görüşme basına kapalı yapıldı. Buluşmadan önce basına bir açıklama yapan katılımcılardan Federal Hükümet Ombudsmanı Barbara John bir açıklama yaptı.
ÖNCELİKLE KAFALARIMIZ DEĞİŞMELİ


John, “Federal Meclis’in NSU Araştırma Komisyonu raporunu bekliyoruz. Burada ırkçılıkla mücadele konusunda önemli öneriler yer alacağını umuyoruz. Yeni Alman denilebilecek göçmen kökenlilere karşı bakış artık değişmeli. Onlar buranın bir parçası ve bunu da hissettirmeliyiz. Öncelikle bizim kafalarımızda çok şeyin değişmesi gerekiyor” dedi.
John, kurbanların yakınlarının Merkel’le buluşmaktan dolayı memnun olduklarını ve ona düşüncelerini, sorunlarını ve yaşadıklarını anlatmak istediklerini söyledi.
Görüşmeye Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de katılırken, hükümetten yapılan açıklamada, Başbakan Merkel’in aileleri dinlediği ve onların düşüncelerini, son durumlarını not ettiği açıklandı.

Yayınlanma Tarihi:09:39,