Sözcü Plus Giriş

Ukrayna’da halk ayaklandı

Timoşenko'nun 'sivil darbe' çağrısı hayat buldu. Ukrayna'da on binlerce kişi Rusya'nın baskısı üzerine AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamaktan vazgeçen Kiev yönetimini protesto etti.

09:43 -
Ukrayna’da halk ayaklandı

Hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun çağrısı ile Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı'nda toplanan göstericiler ellerinde AB bayraklarıyla, Ukrayna milli marşını söyleyerek hükümetin kararını protesto etti. Muhalefet protestoya en az 100 bin kişinin katıldığını belirtirken, polis protestocu sayısını 20 bin olarak açıkladı.

Bağımsızlık Meydanı 2004 yılındaki “Turuncu Devrim”den bu yana sembolik bir öneme sahip. Ukrayna’nın şimdiki Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç 2004 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde zaferini ilan etmiş ancak yoğun protestoların ardından geri adım atmıştı.

“Sovyetler Birliği değil, Avrupa Birliği’yiz” ve “Kendimizi Avrupalı hissettiğimiz için buradayız” yazılı pankartlar taşıyan protestocular Devlet Başkanı Yanukoviç’in kararını desteklemediklerini vurguladı.

Ukrayna yönetimi Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması imzalamak üzereyken geçen perşembe günü Rusya’nın baskı ve tehditleri üzerine bu niyetinden vazgeçmişti.

Medya üç maymunu oynadı

Ukrayna’da ana akım kanalların hiçbirinin 100 bin kişinin katıldığı eylemden görüntüler yer vermedi. Bunun yerine televizyonlar şehrin bir başka köşesinde, hükümet yanlısı eylemi gösterdi. Hükümet yanlısı eyleme binden az kişinin katılmasına karşın bir polis sözcüsü ‘iki eyleme katılımın aynı düzeyde olduğunu’ söyledi.

Son güncelleme: 10:01 25.11.2013
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more