Sözcü Plus Giriş

“Altın 1000 dolara inecek”

Kriz Kahini olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini, altının onsunun 2015 yılına kadar 1000 dolara gerileyeceği yönündeki tahminini yineledi.

Güncellenme: 12:33, 30/07/2013
“Altın 1000 dolara inecek”

2008 konut krizine yönelik doğru tahmininin ardından piyasalarda Kriz Kahini olarak adlandırılan ekonomist Nouriel Roubini'den altın fiyatlarına yönelik yeni bir kehanet geldi.

IndexUniverse.com adlı siteye konuşan New York Üniversitesi öğretim üyesi ekonomist Roubini, küresel ekonomi risklerine yönelik ise tavır değiştirdi.

ENFLASYON KARŞI ALTIN ALMAK İYİ YATIRIM DEĞİL

Roubini, ABD Merkez Bankası'nın süper gevşek para politikasına rağmen enflasyonun düşük kalmaya devam edeceğini bunun da düşük büyümeden kaynaklandığını söyledi ve bunun da enflasyona karşı insanların altın satın almasının iyi bir yatırım olmayacağını söyledi.

Roubini, hisse senetlerinden, gayri menkule kadar hem gelir hem de sermaye kazançı sağlayacak farklı yatırım araçlarının da olduğuna işaret etti.

FAİZLER DÜŞÜK KALACAK

Kriz Kahini, küresel ekonomi genelinde faizlerin düşük kalmaya devam edeceğini söyledi.

Roubini, er ya da geç Fed'in normalleşme sürecine gireceğini bunun da yükselen faizle birlikte altına zarar vereceğini söyledi.

Kriz Kahini gelişmiş ülkelerin zayıf, gelişmekte olan ülkelerin de durgun büyümelere imza attığı bir dönemde altının değerlenmeye devam edeceğini ve bu durumda da aralarında altının da bulunduğu bazı emtiaların fiyatlarını etkileyeceğini ifade etti. (cnbce)

Yayınlanma Tarihi:11:25,