Sözcü Plus Giriş

Altında son 1,5 yılın en iyi ayı

Altının onsu yatırım fonlarının ay son satın alımlarının etkisiyle Temmuz'da Ocak 2012’den bu yana gördüğü en yüksek aylık yükselişe imza atmaya yakın.

Güncellenme: 13:19, 31/07/2013
Altında son 1,5 yılın en iyi ayı

Altının onsu yatırım fonlarının ay sonu satın alımlarının etkisiyle yükseldi.

Yatırımcıların merkez bankalarının altın rezervlerini artıracağı yönündeki beklentilerini devam ettirmesi de altındaki olumlu seyirde etkili.

Altının onsu Temmuz ayında yüzde 8 değerlendi. Fiyatlardaki artışta altının onsunun 1,330 dolar seviyesini aşması da etkili oldu.

Değerli metal bu şekilde son bir buçuk yılın en iyi aylık performansına yakın.

Altının onsu bugünkü işlemlerde yüzde 0,3 artışla 1,331 dolara yükseldi şu anda 1,333 dolardan işlem görüyor.

FED TAKİBİ

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası Fed'den gelecek geri çekilme açıklamalarını yakından takip ediyor.

Fed Nisan ayından bu yana aylık 85 milyar doları bulan tahvil satın alma programını sonlandırmayı tartışıyor. İki gündür devam eden Açık Piyasa Komitesi toplantısından bugün geri çekilmeyle ilgili net açıklamaların gelmesi beklemiyor.

Temmuz ayı aynı zamanda Fed'in tahvil satın alma programını devam ettireceği yönündeki açıklamalarını yinelediği de bir ay oldu.

AYSONU ALIMLARI ETKİLİ OLDU

Hong Kong merkezli bir emtia işlemcisi CNBC'ye yaptığı açıklamada, “Altın ve gümüşte şu anda spekülatif satın alımlar görüyoruz” dedi.

İşlemci, “Altının onsunun 1,330 doları aşmasının ardından satışlar başladı. Bir de yatırım fonlarının ay sonunda portföylerini çeşitlendirme planları da var” dedi.

Gümüş fiyatları da bugün spekülatif satın alımlardan etkilendi ve yüzde 1 değerlendi.

1,361 DOLAR HEDEFİ

Uzmanlar altın fiyatlarında önümüzdeki dönemde 1,361 dolar seviyesinin görülebileceğine işaret etti.

Reuters haber ajansının teknik analistlerinden Wang Tao, “Altının ons fiyatının 1,361 dolara çıkması bekleniyor. Altın fiyatlarından durgunluk dönemi sona erdi ve yukarı yönlü trend devam edecek” dedi. (cnbce)