Sözcü Plus Giriş

Hükümetin, iş kazalarını en aza indirmek için çıkardığı ve 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'ndaki tartışmalı noktalara ince ayar geliyor. Yasada yer alan apartmanlara “doktor”, “hamamlara da hemşire” şartı gibi yükümlülükler esnetilecek. Ayrıca, ücretleri 20 bin liraya kadar çıkan iş güvenliği uzmanı sayısının arttırılması için çalışma başlatıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, yasada yapacakları düzenlemeleri Taraf'a anlattı. Torba yasa ile iş sağlığı kanununun bazı maddelerini değiştirdiklerini hatırlatan Özer, “1 temmuzdan itibaren, 50'den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı yükümlülüğü başlayacaktı. Biz şimdi bunu erteliyoruz” dedi.

Uzman sıkıntısı var

Düzenlemenin iş güvenliği uzman bulmada yaşanan sıkıntı nedeniyle ertelendiğini ifade eden Özer, uzmanın az olması nedeniyle mevcut uzmanların ücretlerini 20 bin liraya kadar çıkardığını söyledi. Özer, “Uzman sıkıntısı yaşanıyor. İşverenler uzman bulmakta sıkıntı çekiyor. 20 bin liraya kadar ücret isteyen uzmanlar var. İşveren ceza ödese bundan daha az maliyetle karşılaşacak. Dolaysıyla, yaptırım ile ücretler arasında adeta uçurum oluştu” diye konuştu. Mevcut durumda, A sınıfı olarak nitelendirilen ve yetikli 1.500 uzmanın bulunduğunu ifade eden Özer, ücretleri düşürmek için uzman sayısını arttıracaklarını kaydetti. Bekleme sürelerini kısaltarak, altı ay içinde piyasada 10 bin uzmanın daha yetkili hale geleceğini belirten Özer, böylece iş güvenliği uzmanı sıkıntısının da aşılmış olacağını kaydetti.

Apartman müjdesi

Özer, kamuoyunda tartışma konusu olan, apartmanlarda doktor ve hamamlarda hemşire çalıştırılmasını öngören düzenlemeler üzerinde de çalışma başlattıklarını söyledi. Özer, bu konuda da vatandaşları rahatlatacak düzenleme yapacaklarını ve zorunlulukların esnetileceğini belirtti.

Risk raporu devam ediyor

KASIM Özer, şu anda sadece iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünü ertelediklerini belirterek, yasa da yer alan, risk raporu hazırlanması ve çalışanların iş sağlığı konusunda eğitimden geçirilmesi gibi yükümlülüklerin ise devam ettiğini kaydetti. İş müfettişlerinin işverenleri inceleyeceğini ifade eden Özer, “Ancak müfettiş korkusuyla önlem alınmaz” dedi.