Sözcü Plus Giriş

İngiliz Yüksek Mahkemesi’nden Çukurova Grubu'na iyi haber geldi.

Mahkeme’den yapılan açıklamada, Çukurova’nın Altimo'ya yapacağı ödemek için süre uzatma talebinin kabul edildiği belirtildi.

İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), 9 Temmuz tarihinde Çukurova’nın 60 gün içinde Altimo'ya 1.57 milyar dolar ödeyerek, Turkcell’deki kontrol paylarını geri alabileceğine karar vermişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Rus milyarder Mikhail Fridman'ın Alfa Grubu'nun telekom birimi olan Altimo ve Türkiye'nin en zengin işadamları arasında yer alan Mehmet Emin Karamehmet'in Çukurova Holding'i arasındaki dava 2005 yılında yapılan bir kredi anlaşmasına dayanıyor.

Turkcell'in iki ana hissedarı arasında yaklaşık altı yıldır devam eden dava süreci, ülkenin en büyük mobil operatörünün yönetim kurulu yapısının belirlenmesi, temettülerinin ödenmesi ve büyüme stratejisinin oluşturulması gibi kritik konuların önünde engel oluşturuyor.

Çukurova ile yaptığı kredi anlaşmasında temerrüte düştüğünü ileri sürerek Altimo'nun 2007 yılında Turkcell'deki paylara el koymasının ardından, Privy Council 30 Ocak 2013 tarihinde belirlenen şartları yerine getirmesi durumunda Çukurova'nın hisselerini geri alabileceğine hükmetmişti.

DAVA SÜRECİ

Çukurova avukatları Salı günü gerçekleştirilen oturumda, Çukurova'nın yeni kredi sağlamak için Turkcell hisselerini teminat göstermesini engelleyecek New York Bölge Mahkemesi kararını temyiz ettiğini ve bu nedenle grubun ödeme için zamana ihtiyaç duyduğunu Privy Council heyetine anlattılar.

Çukurova'nın talebi ABD Temyiz Mahkemesi'nde 22 Ağustos tarihinde görüşülecek ve karar daha sonraki bir tarihte açıklanacak. Çukurova Holding 1.57 milyar doların 60 gün içinde ödenmesi koşulunun ABD'deki temyiz kararının verilmesinin ardından başlatılmasını istiyor.

Privy Council süre uzatımı talebi konusundaki kararını bu hafta sonuna kadar verebileceğini açıkladı.

New York'ta başlatılan hukuki girişimlerin Çukurova'nınTurkcell'deki paylarını geri almasını engellemek için yapılmadığını savunan Altimo avukatları ise Çukurova'nın hiçbirkoşulda 1.57 milyar dolar kaynak bulamayacağını ileri sürdüler.

Altimo'nun birimi Alfa Telecom Turkey^'in avukatı Iain Milligan, Privy Council'e yaptığı savunmada, “Zamanı geldiğinde (Çukurova'nın) ödeme yapacaklarını düşünmek tamamen gerçek dışı” ifadesini kullandı.

Çukurova avukatları bu görüşe karşı çıktılar.

Privy Council'deki oturuma sundukları argümanda avukatlar, “Çukurova potansiyel bir grup banka ile görüştü ve sendikasyon kredisi için lider bankayı seçti. Bir grup önde gelen banka da bu sendikasyona katılma isteklerini dile getirdiler” ifadesini kullandılar.

Avukatlar, Altimo'nun New York'taki hukuki girişimlerini Çukurova'nın kaynak sağlamasını engellemeyi amaçlayan “şeffaf ve kötü niyetli bir girişim”olarak nitelendirdiler.

Altimo avukatı Milligan ise bu iddiayı reddederek, New York'taki davanın kısmen bağlantılı ancak Turkcell'in diğer hissedarı İskandinav TeliaSonera ile alakalı olduğunu savundu.