Sözcü Plus Giriş

İnşaat sayısının artması ile inşaat ustaları kıymete bindi. İnşaat sektöründe isim yapmış bir inşaat ustasının aylık ortalama kazancı ise birinci sınıf devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşını solladı.

Amelelerin yevmiyesi 80 TL
Bir biri ardına hayata geçirilen projeler ile inşaat sektöründe yoğun rekabet yaşanırken, inşaatların yapımında çalışan kalifiye elemanlara olan talep de arttı. Kağıt üzerindeki inşaat projelerini fiiliyatta geçiren duvar, demir ve beton usta ve usta başlarının aldığı ücretler son yıllarda artış kaydetti. İnşaat işçilerinin günlük yevmiyeleri 80 TL'den başlayıp, işçinin deneyimine göre 120 TL'ye kadar yükselirken, proje bazında şirketlerle anlaşan inşaat ustalarının ortalama aylık gelirleri yüksek memur maaşını geçti. Başbakanlık Müsteşarı aylık ortalama 7 bin 600 TL alırken, iyi bir inşaat usta başının aylık ortalama geliri 8 bin 700 TL'yi buluyor.

Meslek altın çağını yaşıyor
Yurt içindeki yoğun talep nedeniyle yurt dışından gelen talepleri geri çeviren inşaat ustabaşıları mesleklerindeki altın çağı yaşıyor. 35 yıldır inşaat işiyle uğraştığını belirten Aziz Beyazıt (50) dünyanın değişik ülkelerindeki inşaatlarda amele, kalfa ve inşaat ustası olarak çalıştığına dikkat çekerek, “Bizim meslek altın çağını yaşıyor. Ben ilkokul mezunuyum. Bir oğlum özel üniversitede okuyor, bir kızım ise kolejde. Bu meslek sayesinde çocuklarımı okutabiliyorum. İnşaat sektöründeki bu canlılılığın böyle devam etmesini istiyorum. Yıllardır gurbet ellerde inşaatlarda çalıştım. Türkiye'de inşaat sektörü canlanınca, ülkeme döndüm. Rusya'dan ve Afrika'dan teklifler var, fakat Türkiye'de hem ailemin yanındayım hem de kazancımız tatminkar. Bundan dolayı yurt dışı teklifleri geri çevirdim” dedi.

‘İbrahim Tatlıses baş ustamız'
Eskiden beton döküldükten sonra kuruması için bir hafta beklendiğini hatırlatan inşaat ustası Aziz Beyazıt, günümüzdeki inşaatlarda son teknolojinin kullanıldığını söyledi. Beton döktükten sonra günlerce kurumasını artık beklemediklerini ifade eden Beyazıt şöyle devam etti: “Bunun yanında eskiden harcı ellerimizle hazırlar, çimentoyu sırtımızda üst katlara taşırdık. Bunlar da teknoloji sayesinde kolaylaştı. Fakat sektörde kalifiye eleman sorunu yaşanıyor. İnşaatçılık sanatçı ruhu ister. Ben ilk başta soğuk demirciydim. Sonradan inşaatın bütün alanlarında çalışarak, her şeyini öğrendim. Demiri, betonu seveceksin, inşaatçılık bir anlamda sanatçı ruhlu olmak demek. İbrahim Tatlıses soğuk demirciydi. Onu yaşamımız boyunca örnek aldık. İbo bizim baş ustamız” şeklinde konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more