Sözcü Plus Giriş

Korsanlar gemisini kaçırdı!

Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Geden Denizcilik'in (Geden Lines) işlettiği bir tanker Batı Afrika'da deniz korsanları tarafından kaçırıldı.

Güncellenme: 10:03, 18/07/2013
Korsanlar gemisini kaçırdı!

Malta bayraklı 37 bin 879 DWT’luk COTTON isimli kimyasal ürün tankeri, Batı Afrika açıklarında seyrederken, Gabon’a 20 mil mesafede kaçırıldı. Gabon’un liman kenti Port Gentil’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra gemi ile irtibatının kesildiği kaydedilirken, tankerde Hindistan vatandaşı 25 mürettebatın olduğu belirtildi. 14 Temmuz’dan beri gemi ile irtibat sağlanamadığı açıklandı.

Milliyet'in haberine göre, Geden Denizcilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi: “MT COTTON, 15 Temmuz saat 04:53’te yükünü alacağı Gabon'un Port Gentil limanı açıklarında korsanlar tarafından ele geçirilmiştir. Bugüne kadar korsan saldırılarının görülmediği bölgede son 5 yılda hiçbir saldırı ile de karşılaşılmamıştı. Şirket, gemideki 24 Hintli mürettebatın aileleriyle irtibat halinde olup TürkDışişleri Bakanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bayrak devleti dahil olmak üzere ilgili makamları durumdan haberdar etmiştir. Şirketin birinci önceliği mürettebatın güvenliğini sağlamak ve en kısa zamanda dönmeleri için mümkün olan bütün önlemleri almaktır.”