Sözcü Plus Giriş

ABD’de dün açıklanan verilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) izlediği gevşek para politikasının sayılı günlerinin kaldığı yönündeki endişeleri artırmasıyla dolar/TL güne yükselişle başladı.

ABD’de açıklanan güçlü ekonomik veriler, Fed’in sağladığı parasal destekleri çekmeye başlayacağı beklentisini artırıyor.

ABD’de fabrikalara gelen siparişler Mayıs’ta yüzde 2,1 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Öte yandan bugün ABD’de yarım gün ve yarın tam gün resmi tatil olması ise piyasadaki hacimleri azaltabilir.

DOLAR 1,95’İ GEÇTİ

Dün akşam saatlerinde 1,9278 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah güne 1,9355/1,9362 seviyesinde başladı.

Açılış sonrası yükseliş trendine giren dolar 1,95 seviyesini aşarak 1,9549 lirayı gördü.

Sepet bazında TL ise 2,2229 ile dünkü 2,2180’in üzerinde güne başladı.

BORSA SERT DÜŞTÜ

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi XU100 kayıplı seyrediyor.

Asya piyasaları ve Avrupa endeks vadeli işlemlerindeki kayıplara paralel olarak düşüşle açılan endeks, Haziran ayı enflasyonunun beklentinin üzerinde yüzde 0,76 olarak açıklanmasının ardından kayıplarını artırdı.

Endeks ilk seansı yüzde 3,15 kayıpla 74 bin 32 puanda kapattı.

BIST 100 dün yüzde 0,39 kayıpla 76 bin 438 puandan günü tamamlamıştı.

A Yatırım Yurtiçi Piyasalar Yönetmeni İlter Bulut, “Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisi öncesinde borsada sert hareketler beklemiyor, hafta boyunca 76 bin ile 77 bin 500 puan arasınd

FED, MISIR VE AVRUPA ANA ETKENLER

FED endişeleri, Mısır gerginliği, Avrupa’da Portekiz ve Yunanistan unsurlarının küresel mali piyasalarda satış baskısına neden olduğunu belirten HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, bugün iç piyasada ise enflasyon verilerinin yakından izleneceğini söyledi.

Keresteci, “Beklentiler paralelinde bir gerçekleşme yıllık manşet enflasyonu yüzde 7,6 seviyesine taşıyacak. Bekleniyor olsa da, bu gelişmenin piyasalarda bir miktar negatif yansıması olabileceği kanaatindeyiz. İkinci piyasa faizleri bu çerçevede bir miktar yükseliş kaydedebilir” dedi.

ABD’de dün açıklanan güçlü otomobil satışları ve fabrika siparişleri verileri dolardaki yükselişe destek sağladı.

Euro ise dolar karşısında yüzde 0,1 kadar düşüşle 1,2971’e geriledi, ancak dün 1,2962 ile gördüğü 3 Haziran’dan bu yana en düşük seviyenin üzerinde yer aldı.

Yayınlanma Tarihi:09:58,