AKP çocuklardan bile korkar oldu

Akhisar’da polis, Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle, 13-14 yaşlarında 130’dan fazla çocuğu ifadeye çağırdı

AKP çocuklardan bile korkar oldu

İfade vermeye gitmeyenler, sonraki günlerde taciz edildi. soL'a konuşan bir veli, çocuklara “devlet büyüklerine hakaret”ten ceza kesmeye çalıştıklarını söyledi.

Sol Haber’in haberine göre; Haziran ayı boyunca Manisa'nın Akhisar ilçesindeki eylemlere katılan çocukların, sivil polisler tarafından ifade vermeye çağrıldığı öğrenildi. Reşit olmayanların polis tarafından sorgulanması kanunen yasak olduğu halde polis, geçtiğimiz hafta boyunca 13-14 yaşında 130'dan fazla çocuğu karakola çağırdı. Çocukların evlerine giderek çağrı yapan polisler, çocuğunu göndermeyen velileri sonraki günlerde ev ve işyerlerinde taciz etti ve ifade çağrısını yineledi. Olaya tepki gösteren Akhisar halkı, eylem yaptı.

‘Numarayı sorguda almışlar'

Konuyla ilgili, konuşan öğrenci velisi İbrahim Alfatlı, 2000 doğumlu oğlu Y. Alfatlı'nın da benzer şekilde karakola çağrıldığını söyledi. 19 Ağustos'ta işyerine gelen sivil polislerin çağrı yaptığını ve dükkanda bulunan kardeşinin Y. Alfatlı'nın tatilde olduğunu söylemesi üzerine 22 Ağustos'ta işyerine yine gelerek tacizkar tavırlarla çağrıyı yinelediklerini belirten veli, avukata danıştıklarında reşit olmayan birinin karakolda sorgulanmasının yasal olmadığını öğrendiklerini belirtti.

Alfatlı, polisin sonraki günlerde tacize devam ettiğini belirterek, 26 Ağustos Pazartesi günü oğlunu telefonla aradıklarını, çocuğun karakola gitmeyi reddetmesi üzerine kendisini arayarak bir kez daha çağrıda bulunduklarını söyledi. Baba Alfatlı, oğlunun telefon hattının kendi ismi üzerine kayıtlı olduğunu belirterek, “Numaraya kayıtlardan değil, sorgudaki diğer çocuklardan, arkadaşlarından ulaşmış olmalılar” diye konuştu.

‘Polis ikramiyeleri böyle tahsil edilecek'

Alfatlı, önceki gün CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'le birlikte Akhisar Başsavcılığı'na gittiklerini ve Başsavcı'nın kendilerine “Polise böyle bir talimat vermedik. Gezi olaylarında Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren sloganları atanların ifadelerini alıyoruz” dediğini söyledi. Savcı talimatı olmasa da uygulamanın anlattığı gibi olduğunu belirten Alfatlı, kesin sayıyı bilmemekle birlikte, 130'dan fazla çocuğun polis tarafından sorgulandığını söyledi.

Akhisar'daki Gezi eylemleri sırasında cam bile kırılmadığını belirten Alfatlı, “Ceza vermek için bahane arıyorlar. O yüzden ‘devlet büyüklerine hakaret'ten dava açmaya çalışıyorlar” diye konuştu ve çocuklara eylemlerde küfür edip etmediklerinin sorulduğunu söyledi. Alfatlı, “Herhalde İstanbul'da Gezi eylemlerine müdahil olan polislere verilen para ödüllerini, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Kabahatler Kanunu'na dayanarak verilecek para cezalarıyla kapatmaya çalışacaklar” dedi. Gezi eylemlerinde görev yapan polislere, 24 maaşa varan ikramiyeler verilmişti.

‘Korkudan yapıyorlar'

Konuyla ilgili, konuşan bir diğer isim ÖDP İlçe Başkanı Ekrem Kurt oldu. Gençlere destek olmak için bazı polis sorgularına katıldığını belirten Kurt, polisin çocukların evlerine giderek velileri uyardığını ve rencide edici bir tavır içinde olduğunu belirtti. Haziran ayı boyunca hemen her akşam ilçede 5 bin kişilik yürüyüşler yapıldığını söyleyen Kurt, AKP iktidarı için “Korkuyorlar ve bu yüzden psikolojik baskı kurmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Öte yandan olay, önceki gün pek çok parti ve demokratik kitle örgütünün katıldığı eylemle protesto edildi. Akhisar Tahir Ün Caddesi'nde toplanan grup adına yapılan basın açıklamasında, demokratik protesto hakkını kullanan insanlara terörist muamelesi yapıldığı belirtildi. “Bugün 13 yaşında bir çocuğun ifade vermeye çağrılması, iktidarın korkusunun ve çaresizliğinin göstergesidir” ifadelerine yer verilen açıklamada, yapılanlar “cadı avı” olarak nitelendi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...