Sözcü Plus Giriş

Deniz AYHAN/Sozcu.com.tr

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili, emekli Müftü İhsan ÖZKES, Başbakan Erdoğan’a “Müftüleri, AKP İl Başkanları mı atıyor?” diye sordu. 3 Şubat 2013 tarihli, Afyonkarahisar’ın yerel gazetesi Kocatepe’de yayınlanan haberi hatırlatan Özkes, haberde yer alan “AKP İl Başkanı Mehmet Zeybek'in “Burhan İşleyen Afyonkarahisar'a İl Müftüsü olarak atanacak” şeklindeki açıklamalarını ve İşleyen’in müftü olarak atanması olayını TBMM’ye taşıdı.

Haberde AKP İl Başkanı Mehmet Zeybek'in, “Sayın Burhan İşleyen'in ilimiz müftülük görevine atanması benim bizzat talebimdir. Hatırlanacağı üzere geçen hafta Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ'a atama talebimizi iletmiştik. Yaklaşık 4 dönemdir emeklilik sürecindeki müftülerden verim alamadığımızı söylemiştik. Sayın İşleyen genç bir müftü. Sağ olsunlar Sayın Bakanımızın da konunun takibini yaptı. Kısa sürede gerekli atamanın yapılması beklentisi içindeyiz” şeklinde demeçlerine yer verilmişti.

İŞTE O GAZETE KÜPÜRÜ

 

GÖREVİNE BAŞLADI

Resmi Gazete'nin 7 Temmuz 2013 tarih ve 28700 sayılı nüshasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın imzasını taşıyan, 2013/405 karar sayılı üçlü kararname ile Erzincan İl Müftüsü Burhan İşleyen, Afyonkarahisar İl Müftülüğü görevine atandı.

CHP’li İhsan Özkes, AKP İl Başkanı’nın talebiyle, Afyonkarahisar’a müftü atanmasını Başbakan Erdoğan’a sordu. Özkes Erdoğan’dan şu soruların yanıtını istedi:
AKP Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Zeybek'in bu yönde bir açıklaması olmuş mudur?
Başbakan Yardımcılığı'nın Resmi Gazete'nin, 2013/405 karar sayılı ataması bu açıklamalar çerçevesinde mi yapılmıştır?
İl Müftülerinin atamasında hangi kriterler gözetilmektedir?
İl Müftülerinin atamaları, AKP il örgütleri tarafından mı yürütülmektedir?
AKP Afyonkarahisar İl Başkanı hangi yetkiyle bir kamu görevlisinin atamasıyla ilgili tasarrufunu bildirmektedir?
Kamu kurum ve kuruluşları, il ve ilçelerdeki kamu yöneticilerinin atamalarında, AKP il teşkilatlarından görüş almakta mıdır? Alınmıyorsa kamuda yükselme ve görev değişiklikleri hangi kriterlerle yürütülmektedir?