Sözcü Plus Giriş

BAŞAK KAYA/ANKARA

Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak aday profillerini belirlemeye, halkın nabzını tutmaya çalışan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın partisinin yerel seçim stratejini, beklentilerini ve hedeflerini SÖZCÜ'ye açıkladı. Hem hukukçu hem iktisatçı hem ziraat mühendisi Günaydın odasındaki haritanın önüne geçti ve “İstanbul'u istiyoruz” diyerek hedefteki illeri tek tek açıkladı. Başbakan’ı Trabzon'da şaşırtacaklarını söylerken CHP'nin kalelerine yenilerinin ekleneceğini anlattı. Yerel seçimlerde projeler ve katılımcı yönetim anlayışı ile CHP'nin genel seçimlerdeki oy potansiyelini aşacağını ve yüzlerce yolsuzluk dosyasını, kasalara akan paraların kimlere gittiğini zamanı geldikçe açıklayacaklarını belirtti. Günaydın adaylık başvurularında çok yoğun bir ilgi olduğunun altını çizdi ve aday olmak isteyenlere tüyolar verdi.

TÜRKİYE'NİN HER TARAFINI TARADIK: İstanbul'da yerel seçim strateji belgemizi Mayıs 2012'de açıkladık. Anketler yaptık. 2012 sonbaharından itibaren Türkiye'nin her tarafını taradık. Nerede daha çok çalışmanın gerektiğini saptadık.

AĞUSTOS AYINDA BELLİ OLACAK: Seçimden 7 ay önce biz aday adaylarımızı görmüş olacağız. Ağustos ayı başında tüm Türkiye'de kimin nereye aday olacağı ve sayıları netleşecek. Sonra bunun üzerinde sandık mı, anket mi, merkez yoklamamsı mı olacağının yöntemi belirlenecek. Örgütler, Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri raporlarını hazırlayacak ve Merkez Yönetim Kurulu ile Parti Meclisi'nin onayına sunulacak.

KİMLER ADAY OLACAK? En az genel merkeze gelenler aday olacak. Belediye başkanının hemşehrisi, genel başkan yardımcısının akrabası olmayacak. Bize yakın olan değil halka yakın olan aday gösterilecek. Çünkü biz halka ve örgüte danışarak kararlar alacağız. Yerine göre merkezden atama da olacak. Genel merkezde kimse zaman kaybetmesin. Yapılması gereken halkın içinde olmak, esnafın, işçinin içinde olmak, gönüllerini almak. Bize halkta karşılığınız olduğunu kanıtlarsanız sorununuz kalmaz. Sanatçılar, akademisyenler, işadamları, profesyonel yöneticiler, emekçiler, gençler ve kadınlar var. Tümü değerlendiriliyor. CHP bu sene kadınlardan, gençlerden, engellilerden, gazilerden başvuru ücreti de almıyoruz. Kadınlara ve gençlere de açık çağrımız var.

EYLÜL AYI İTİBARİYLE AÇIKLAYACAĞIZ: Türkiye'de şu anda belediye sayısı büyükşehir yasası ile 2 bin 951'den 1396 belediyeye daraldı. Biz 14 milyon kişilik İstanbul için de aday belirleyeceğiz, 2 bin nüfusluk bir ilçe içinde aday belirleyeceğiz. Hep geç adaylar geç belirlenmemeli denilir. Geç açıklandığı için son seçimlerde alınacak yerleri alamadık. Yedi ay önceden istifaları alıyoruz, adayları belirliyoruz. Zamanın baskısı altında kalmamak için. Hangisi erken, hangisi geç? En uygun zamanı bulmaktır siyaset. Bu da her yerde farklılık arz ediyor. Eylül ayından başlayarak yeri ve zamanı geldiğinde açıklanacak. Belediye ve il genel meclisleri için aceleci olmayacağız, aralık ayına bırakacağız. Böylece herkesin beraber çalışmasını sağlayacağız.

GENEL SEÇİM KAPASİTESİ AŞILACAK: 1 Ağustosta aday başvuruları net olarak belli olacak ama yoğun bir ilgi var. ‘Bugün genel seçimler olsa' sorusunun sorulduğu anketler CHP'nin oylarının yükseldiğini gösteriyor. ‘Bugün yerel seçim olsa' sorusuna bakıldığında ise daha başka bir Türkiye önümüze geliyor. Biz yerel seçimlerde genel seçimler kapasitemizin üzerine çıkacağız. Bunun iki nedeni var; CHP, Gezi Parkı olaylarının da ışığı altında, geleneksel olarak yerel demokrasiyi savunmakta ve katılımcı yönetim anlayışının takipçisidir. Tüm belediyelerin 180'ninde kent konseyi var ve bunların yüzde 90'ı CHP'li belediyeler.

MHP İLE İTTİFAK: Bir çok metropol kent olmak üzere herkes CHP'nin başarısının arttığını görüyor. E bunun önünü kesmek lazım. Bunun için de adına haber diyemeyeceğim yazıları çeşitli gazetelerde yazdırmak. Tamamen iddiaya dayalı, kaynak gösterilmeden…CHP-MHP ittifakı söylemi CHP'nin başarısını engellemeye yöneliktir. Biz bir tek kesimle ittifak yapıyoruz o da halktır. Hiçbir parti ile ittifak arayışında kesinlikle değiliz.

YÜZLERCE RANT DOSYASI: AKP'nin ranta dayalı belediyecilik anlayışının maddi temelle gerçekle uyuşur bilimsel ve halkçı dille anlatılmasını organize eden çalışma gruplarımız var. Elimizde yüzlerce dosya var. Zamanı geldikçe kamuoyu ile paylaşılacak. Bunların hiç biri CHP'ye yakışmayan araştırmalar değildir. Tamamı halkın, devletin malına göz diken rant anlayışını deşifre etmeye yöneliktir. AKP'nin yalnızca bir İstanbul Belediyesi'nin birkaç milyar dolarlık rant yaratıp yandaşlarına dağıttığının belgeleri var elimizde. Koruma kurulu, yargı kararlarına rağmen denetlenmemenin verdiği rahatlıkla yapılan işler ve bu işlerin kendi kişisel hesaplarına akıttırıldığına dair belgeler, bilgiler var. Kimi yerde bunları hemen, kimi yerde mevcut belediye başkanının yeniden aday olmasını bekleyeceğiz.

HEDEFTEKİ İLLER: Büyükşehir yasasını AKP, dayatmacı bir anlayışla, CHP'nin lehine olsun diye çıkartmadı. Korkarım ülkenin hayrına da çıkartmadı. Sosyal demokrasiyi biçen, belde halkına sormadan belediyelerini kapatan, köyleri mahalleye dönüştüren, insanları 400 kilometre ötesinde hiç tanımadığı insanlara oy kullanma mecburiyetinde bırakan bir yasa. Bu yasayı AKP seçim bölgesi değişiklikleri ile sandık öncesi seçim kazanabilmek için çıkarttı. Eskişehir'i kazanamıyordu ne yapsın? Ordu'yu, Antalya'yı Mersin'i CHP kazanamasın diye baktı.  AKP istediğini yapsın. Buraları kimseye bırakmaya niyetimiz yok. Biz bu illerin yanına Adana'yı, Balıkesir, Manisa'yı, Bartın'ı, Burdur'u, Kars'ı, Ardahan'ı koyacağız. AKP seçim hileleriyle 2014'ü deviremeyeceğini, iktidarının devrildiğini görecek. Trabzon'da da şaşırtacağız. Özellikle hedefimiz İstanbul.

Yayınlanma Tarihi:11:02,