Sözcü Plus Giriş

Aydın Doğan’a 2. kez beraat

İşadamı Aydın Doğan, kızı Hanzade V. Doğan Boyner'in de aralarında bulunduğu 4 kişi "Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet"ten yargılandığı davada ikinci kez beraat etti.

Güncellenme: 18:47, 02/07/2013
Aydın Doğan’a 2. kez beraat

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Aydın Doğan ile taraf avukatları katıldı. Daha önce hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan Aydın Doğan bozma ilamına karşı özetle şunları söyledi;

“KÜÇÜK YATIRIMCI ALEYHİNE EN UFAK ZARAR YOK”

“Yurt dışındaki şirketleri, Hazine'nin verdiği izin ile bir kısım vergi muafiyeti kolaylıklarından yararlanarak ve olası ekonomik kriz durumlarında diğer şirketlerimizi güvence altına almak amacıyla yasalara uygun şekilde kurduk. 70’li yıllarda bu tür şirketlerin ilk olarak kurulmaya başladığı dönemde benim de bir işadamı olarak dünyadaki uygulamalar paralelinde bu şirketlerin kurulması yönünde çalışmalarım oldu. Söz konusu şirketler diğer küçük yatırımcıyı mağdur edecek herhangi bir nitelik taşımadığı gibi Türkiye’de merkezi olan şirketlerimizde de bir menfaat temini söz konusu değildir”

Sermaye Piyasası Kurulu'nun iddiasının aksine küçük yatırımcı aleyhinde en ufak bir zararın söz konusu olmadığına dikkat çeken Doğan, Yargıtay’ın bozma kararını kabul etmediğini anlattı.

DOĞAN, YENİDEN BERAAT ETTİ

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, Aydın Doğan, Hanzade V.Doğan Boyner, İmre Barmanbek ve Ali Rıza Temruoğlu hakkında Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet suçundan açılan davada suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle 2. kez beraat kararı verdi.