Sözcü Plus Giriş

Bakan doğru söylemiyor!

Tarih araştırmacısı Nihat Mutlu; her hafta konuk olduğu canlı radyo programında, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım’ın, doğruları söylemediğini iddia etti.

Güncellenme: 14:31, 18/07/2013
Bakan doğru söylemiyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım, bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Alevilikle ilgili iddiaların bir efsane olduğunu söylemiş ve “Köprünün adı değişmeyecek. Yavuz Sultan Selim'in Alevi kırımına dair iddialar soyut iddialardır. Bunu İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Feridun Emecen yıllar süren araştırmalarıyla ortaya çıkarmıştır. Alevi katliamı bir efsanedir, gerçeklikle alakası yoktur” diyerek açıklamasına referans vermişti.

Bu konuyu Radyo24'de her Çarşamba yayınlanan “Nihat Mutlu ile Mukayeseli Tarih” programında ele alan tarih araştırmacısı Nihat Mutlu, Bakan Binali Yıldırım'ın doğru söylemediğini iddia etti. İddialarını Prof. Dr. Feridun Emecen'in kitabı olan “Yavuz Sultan Selim” kitabından bölümler okuyarak aktaran Mutlu, Alevi kıyımının gerçekliğini aktardı.

Kitapta döneme ait fetvalar ve fişlemelerinde yer aldığını belirterek dinleyicilere aktaran Mutlu “Sayın Bakan bu konuda ayan beyan doğruları söylemiyor ve bu araştırmayı yapanlardan biri olan Sayın Emecen'in kitabı üzerinden kamuoyunu yanıltarak gerçekleri yanlış sunuyor” dedi.

Mutlu “Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet zamanına kadar yıllarca Selçuklu sancağına biat ederek Cuma hutbelerini okutmuştur. Fatih Sultan Mehmet bunu kaldırmıştır. İstanbul'u da alarak Kayzer-i Rum ünvanı ile Osmanlı'nın itibarını yüceltmiş ve soyunu asil kılmıştır. Yavuz Sultan Selim'de yeni bir özellik kazanmak adına halifelik yolunda çalışmış ve önündeki bütün engelleri kaldırmıştır. Türkmenler ve Aleviler de bu engellerden biri olarak görülmüştür. Emecen'in kitabında belirtilen İdris-i Bitlisi fetvaları durumu anlatmaktadır” diyerek dönemin özelliğini dinleyicilerine aktardı.