Sözcü Plus Giriş

Deniz AYHAN / Sozcu.com.tr

Kırklareli’nde 23 Nisan’da Atatürk Anıtına çelenk koydukları için ilçe başkanlıklarına kesilen ceza mahkeme tarafından iptal edildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanlıkları bulundukları yerleşim yerlerindeki Atatürk Anıtlarına resmi çelenk koyma programları sonrası çelenk koymuşlardı. İlçelere çelenk törenleri nedeniyle 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre ceza kesilmişti.

CEZA KALDIRILDI

Yapılan itirazı değerlendiren Mahkeme Merkez ilçe’de cezanın iptaline karar verdi. Gerekçede “İdari yaptırıma dayanak yapılan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinde bu Yönetmeliğe aykırı hareket edenlere açıkça kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacağına dair bir düzenleme bulunmadığı” için idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir.” denildi.

“AKP’YE EN GÜZEL YANITI YARGI VERDİ”

Konuyu TBMM gündemine de taşıyan CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, ‘Halkımızı sindirmeye çalışan AKP’ye en güzel yanıtı yargı vermiştir’ dedi.

Dibek, kararı şöyle değerlendirdi:

“23 Nisan’ı kutlamak isteyen halkımızı sindirmeye çalışan AKP’ye en güzel yanıtı yargı vermiştir. Bu kararın çıkmasında konu ile ilgili vermiş olduğum soru önergeleri ve ulusal basının yoğun yayınının etkili olmasının mutluluğunu yaşamaktayım.

Karar açıkça bayram kutlanmasına engel olmaya kimsenin gücünün yetmediğini ortaya koymaktadır. Ve ilk defa verilen bu karar içtihat oluşturmuştur. Aynı tarihte ceza kesilen Babaeski ve Kofçaz ile 19 Mayıs’ta ceza kesilen Vize ilçe başkanlıklarımızın cezaları da iptal edilecektir.”