Sözcü Plus Giriş

‘Dost ülkeler’ listesinde yokuz

ABD'nin dinleme skandalı büyüyor. ABD'nin dinlediği 38 ülke arasında Türkiye de var. Bir süre önce Başbakan Erdoğan'ın çalışma odasında bulunan dinleme cihazını ABD'lilerin yerleştirdiği sanılıyor.

Güncellenme: 13:07, 01/07/2013
‘Dost ülkeler’ listesinde yokuz

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dinleme skandalı büyüyor. İstihbari bilgilerin, telefonlaşma, mail ve SMS’ler ile çeşitli haberleşmeleri kapsadığı, günde 20 milyon telefon görüşmesi ile 10 milyon internet bağlantısı ile kurumsal belgelerin casusluk faaliyetine takıldığı açıklandı.
Alman Focus Dergisi, Türkiye’nin de dinlendiği duyurdu. Der Spiegel Dergisi, sadece Avrupa Birliği merkezlerinin değil, Almanya ve Fransa’da da önemli yerlerin dinlendiğini açıkladı.

38 ÜLKEDEN BİRİ DE BİZİZ

Dinlenen 38 hedef ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğu açıklandı. Focus Dergisi, Türkiye’nin Japonya, Meksika, Güney Kore ve Hindistan’la birlikte dinlenen hedef ülke listesinde olduğunu yazdı. Bu dinlemeler, üst düzey bürokrasi ve yöneticileri kapsadığı için, Türkiye’de de en üst düzeyde bir dinleme ve casusluk faaliyeti olduğu sanılıyor. Dinlenenlerin arasında Almanya Başbakanı Merkel de bulunuyor. Merkel’in, Beyaz Saray’ın onayıyla dinlendiği belirtildi. Almanya’da başsavcılık soruşturma için harekete geçti.

İZLENİP KAYDEDİLDİLER

Dergi, Eylül 2010 tarihini taşıyan çok önemli belgenin halen, Rusya’daki ajan Snowden’de olduğunu yazdı. Dergi, 20 milyon telefon ile 10 milyon internet girişinden 13 milyonunun ABD’liler tarafından kontrol edilip kaydedildiğini vurgularken, en çok 7 Ocak 2013 günü 60 milyon telefon bağlantısının istihbaratının yapıldığını belirtti.
Derginin haberine göre ABD, “hedef ülke” olarak belirlediği ülkeler olan Çin, Irak ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle Almanya’yı aynı kategoride görüyor. Üçüncü sınıf kategorideki ülkelerde dinleme ve casusluk faaliyetleri yapar ABD’nin, ikinci sınıfa aldığı ülkeleri ise “hedef ülke” olarak belirlemediği belirtiliyor.

TÜRKİYE, ‘DOST’ LİSTESİNDE YOK

ABD’ye göre ikinci sınıf ülkeler, yeni hedef olmayan ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Kanada, Avustralya, İngiltere ve Yeni Zelanda… Dost ülkeler arasında adı geçmeyen ve dinlenen 38 ülke arasında bulunan Türkiye’de de milyonlarca telefonun ve internet bağlantısının izlendiği sanılıyor.Bir süre önce Başbakan Erdoğan’ın ofisindeki prizde bulunduğu açıklanan dinleme cihazının, internet ve diğer sosyal ağlar yoluyla dinleme yapan ABD’liler tarafından konulduğu şüphesi akla geliyor.
Der Spiegel Dergisi, kendilerine gösterilen belgeden, “ABD gizli servisinin Beyaz Saray’ın onayıyla özellikle Alman Hükümeti’ni de dinleme için hedef seçmiş. Başbakan Merkel’e kadar bile ulaşmışlar” bilgisini gördüklerini yazdı.
Almanya buna çok sert tepki gösterdi. Alman Adalet Bakanı, “Kendimizi soğuk savaş döneminde gibi hissettik” derken, Fransa ABD’den açıklama istedi.

LÜKSEMBURG: İĞRENÇ

Daha önce konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, üzüntü duyduklarını belirtirken, Der Spiegel’e konuşan Lüksemburg Dışişleri Bakanı ise “Haberler doğruysa, iğrenç” ifadesini kullandı.
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın “PRISM” (Prizma) adlı program kapsamında dünyada milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdırdıktan sonra Hong Kong’dan geçen Pazar, Moskova’ya geçen Snowden’ın halen Şeremetyevo Havaalanı’nda kaldığı tahmin ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:09:31,