Sözcü Plus Giriş

Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi eylemlerinde ölenlerle ilgili sosyal medya üzerinden sesini yükseltenlerin Mısır'da sessiz kaldığını belirterek, “Türkiye'de bir, iki, üç dört kişi polise şiddet uygularken ölüyor, Twitter, Facebook'ta dünyada altını üstüne getiriyorlar. Ama Mısır'da 300 kişi ölüyor bunların 53 tanesi namaz kılarken ibadet esnasında kurşunlanarak öldürülüyor dünya sessiz” diye konuştu.

Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde Ankara'daki büyükelçilere ve medya temsilcilerine verdiği iftar yemeğinde özetle şunları söyledi:

İKİRCİKLİ OLMANIN ANLAMI YOK
“Niye konuşmuyorsunuz? Hadi bunun karşısında konuşun. Bu haksızlığadır ve milletin iradesine saygı duymayanlara karşıdır bizim bu feryadımız. Mısır'ın meydanlarını dolduran milyonlar görmezden gelinmiştir.

SURİYE İYİYE GİTMİYOR
Sünni'si, Alevi'si, Nusayri'si hepsinin geleceğini tehlikeye attığı için karşı çıkıyoruz. Bu rejime diktatör, katil demeyecek miyim? 100 bin insanın öldüğü Suriye'ye karşı hâlâ ciddi bir ses yükselmiyor. 200 bin kamplarda, bir o kadar da evlerde beslediğimiz insanlar var.  Bu durum iyiye gitmiyor. Rusya'ya, Çin'e, İran'a sesleniyorum. Artık buradaki uzlaşmacı sürece destek vermeniz gerekir.”

TAYYİP DEĞİŞMEZ!
Başbakan Erdoğan’ın bunca delile rağmen Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin polise şiddet uyguladıkları sırada öldüklerini iddia etmesi ise daha önce kendisinin de söylediği gibi ‘Bu Recep Tayyip Erdoğan değişmez’ dedirtti.

Başbakan’ın sözünü ettiği gençlerin nasıl öldürüldüğünü hatırlatmak gerekirse;

Ethem Sarısülük, eylem sırasında emre itaatsizlik eden bir polis tarafından başına ateş edilerek öldürüldü! 26 yaşındaydı.

Abdullah Cömert, Antakya Armutlu’da Gezi eylemleri sırasında öldürüldü. Otopsi raporunda ateşli silahla vurulduğu iddia edildi. 22 yaşındaydı.

Mehmet Ayvalıtaş, İstanbul Ümraniye’de Gezi eylemleri sırasında eylemcilerin arasına dalan bir taksinin çarpması nedeniyle öldü. 19 yaşındaydı.

Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir’de eli sopalı ve görgü tanıklarının sivil polis olduğunu iddia ettiği kişiler tarafından dövülerek öldürüldü. 19 yaşındaydı.

Yayınlanma Tarihi:12:32,