Tayyar: ‘Emniyet cemaate bağlandı’

2004 yılındaki MGK toplantısında Fethullah Gülen'i bitirme yönünde karar alındığına dair iddialara AKP'nin önemli isimlerinden açıklamalar geldi. Şamil Tayyar, haber yalanlamaya çalışırken bomba bir itirafta bulundu.

Tayyar: ‘Emniyet cemaate bağlandı’

AKP Milletvekili Şamil Tayyar twitter'da paylaştığı mesajda ilginç ifadeler kullandı.

Şamil Tayyar, Taraf Gazetesi'nin bugün sürmanşetinde yer alan “Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı” başlıklı habere ilişkin görüşünü twitter'da paylaştı.

Şamil Tayyar, haberi yalanlarken bir gerçeği de itiraf etmiş bulundu.

‘Cemaati bitirme kararı 2004’te alındı’ diyerek ironi yapmaya çalışan Tayyar, ‘Emniyet cemaate bağlandı, dersane ve okul sayısı patladı’ dedi.

Tayyar mesajında, “Doğru Cemaati bitirme kararı 2004’de alındı; sonra emniyet cemaate bağlandı, dersane ve okul sayısı patladı, AK Partiye kapatma davası açıldı. Fitneye destek verenleri görünce sorunun fitneciyle sınırlı olmadığı anlaşılıyor” dedi.

 

AKDOĞAN: YOK HÜKMÜNDE SAYILDI
Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ise konuyla ilgili olarak yine twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu MGK kararının hükümet tarafından yok hükmünde sayıldığını ifade etti.

Akdoğan açıklamasında, “2004’teki MGK kararı hükümet tarafından yok hükmünde kabul edilmiş, hiç bir bakanlar kurulu kararı alınmamış, hiçbir işlem yapılmamıştır” dedi.

ARINÇ: MECLİS BAŞKANIYDIM
Ben Mayıs 2009'dan itibaren MGK toplantılarına giriyorum. Böyle bir plan varsa ki gizlidir, gazeteci bunu haber yaptı bilemem. Ben o tarihte Meclis Başkanıydım. Meclis başkanları MGK'da temsil edilmez.

İddiaları araştırmak gerek. Bugün belki Başbakan bir açıklama yapabilir. Doğrudan kendisini ilgilendirdiği için.

KILIÇDAROĞLU'NDAN BELGE YORUMU
Bugün yayınlanan MGK belgesi var. O belge iktidarın iki yüzlü politika izlediğini gösteriyor. Düne kadar neler söylüyordu. Meğer neler yapmış. Bunu görüyoruz. Bir siyasetçinin temel kuralı halkına yalan söylememek olmalı. Siyasetçi doğruların arkasında gitmek durumundadır. Gidip o belgeye imza atacaksınız, ama dönüp başka şeyler söyleyeceksiniz. Siyasette iki yüzlüye bu halkın prim vermemesi lazım.

BARANSU: DAHA EVDEKİ BAVULU AÇMADIM
Haberi hazırlayan Mehmet Baransu ise twitter’dan yaptığı açıklama ilginç ifadeler kullandı. Baransu takipçileriyle paylaştığı tweetinde, “Daha evdeki bavulu açmadım. Bu klasörde olan belgeydi” dedi.