Sözcü Plus Giriş

AKP iktidarında yarım milyon tonun üzerinde gaz sıkıldı.

Emniyet güçlerinin Gezi Direnişi'nde yoğun bir şekilde kullandığı biber gazının Türkiye'ye ithal edilirken tanımlanan tarife pozisyonu: “Yırtıcı hayvanlara karşı silahlar” grubu. AKP'nin iktidarda olduğu 2002-2012 yılları arasında toplamda 595 bin 86 ton ağırlığında biber gazı alımı yapıldı.

MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın soru önergesini yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2000 yılından 2012 yılına kadar Türkiye'nin yurtdışından ithal ettiği biber gazına ilişkin yıl yıl dökümü ortaya koydu. Bakanlığın verilerine göre Emniyet'in ithal ettiği biber gazı 93.04 tarife pozisyonunda tanımlanıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre; Gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) kodlarına göre 93.04 genel silahlar olarak tanımlanırken aynı pozisyonda biber gazı ile birlikte polis güçleri için coplar, ağır sopalar, muştalar, sapanlar, basınçlı hava ile işleyen av tüfekleri ve tabancalar, sıkıştırılmış karbondioksit gazı ile çalışan ve vahşi hayvanlara bir anestezik veya ilacı (serum, aşı vb) içeren otomatik bir şırınganın uzaktan fırlatılmasında kullanılan tüfek ve tabancalar da yer alıyor.

Başka bir deyişle ithal edilen biber gazı yırtıcı ve yabani hayvanlara karşı kullanılan silahlar tanımlaması içerisinde bulunuyor.