Sözcü Plus Giriş

Kanuni’nin fermanı ortada kaldı

03:40 -
Kanuni’nin fermanı ortada kaldı

Ünlü işadamı Salih Tatlıcı'nın mirasındaki tarihi eserleri Kültür Bakanlığı koruma altına aldı. Eserler, Topkapı Sarayı'na götürüldü. Müze müdürlüğü, “Boşa yer kaplıyorlar” diye geri çevirdi

İşadamı Mehmet Salih Tatlıcı, dünya çapında yayın yapan Forbes Dergisi tarafından 2006 yılında Türkiye'nin 27'nci zengini olarak gösterildi. 2009'un Ocak ayında aniden rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı. 22 Şubat'ta ise çoklu organ yetmezliğinden vefat etti.

Oğlu ve eşine dava açıldı

Mehmet Salih Tatlıcı'nın ölümünün ardından yaklaşık 4 milyar dolarlık mirası ikinci eşi ve ondan olan oğlu ile diğer çocukları ve torunlarına kaldı. Mehmet Salih Tatlıcı'nın oğlu Uğur ve eşi Nurten Tatlıcı'nın ev ve işyerlerinde Tatlıcı'nın koleksiyonuna ait bazı eserlerlerin bulunduğu iddiasıyla dava açıldı.
İddiaya göre Uğur Tatlıcı'nın ev ve iş yerinde 241 parçalık antika koleksiyon bulundu. Aralarında Kanuni Sultan Süleyman'ın fermanının da bulunduğu 71 adet berat, hücret ve fermanların ‘korunması gereken kültür varlığı' olduğu bilirkişi raporlarıyla tespit edildi.

Müze eserleri istemedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 71 adet tarihi esere sahip çıkarak devlet müzelerinde sergilenmesine karar verdi. Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü eserlerin yediemin olarak tutulduğu Enderun Avlusu'nda bulunan ve sergi salonu olarak kullanılan Seferli Koğuşu'nda yenileme çalışmaları olduğunu ileri sürdü. Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü eserler için mahkemeye, “Topkapı Sarayı'nda son derece önemli bir mekanı işgal eden bu eserlerin mahkemenizin uygun göreceği bir yere ivedi olarak nakli için gereğini arz ederim” talebinde bulundu. Mahkeme bu isteği, “Takdir yetkim yok” diyerek reddetti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more