Sözcü Plus Giriş

AKP'liler, Edirne'deki bayrak ayıbını, “10. Yıl Marşı çaldığı için ayağa kalkmadık”
diye savundu. MHP'li Vural da, PKK marşında ayağa kalktıkları videoyu gösterdi
TBMM'deki Torba Kanun Teklifi görüşmelerinde, Türk Bayrağı tartışması yaşandı. CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Edirne'deki Kırkpınar Güreşleri'nin kapanışında, 10. Yıl Marşı eşliğinde Türk Bayrağı'nın sahada dolaştırılması sırasında protokolde oturan bakanlar ve valinin ayağa kalkmadığını belirterek, bu durumu eleştirdi.

AKP'li Metiner'in “faşist” çıkışı

CHP'li Öztrak'a yanıt veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Protokoldekilerin ayağa kalkmasını gerektirecek olan şey hepimizin milli marşı olan İstiklal Marşı'dır. Bayrağımıza elbette sonuna kadar saygımız vardır ama bir ideolojik söylem haline inatla getirilen 10. Yıl Marşı'nda vatandaşları veya protokolü ayağa kalkmaya zorlamak kimsenin haddi ve hakkı değildir” dedi. Tartışmalar sırasında AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de “O cumhuriyet marşı değil, faşist bir marştır” diye bağırdı.

AKP'liler ‘Hata' diye bağırdı

Bunun üzerine söz alan MHP Grup Başkanveli Oktay Vural, “Hani sadece İstiklal Marşı'na saygı duyulurdu? Peki bu ne? Sizin Genel Başkan Yardımcınız Salih Kapusuz, bölücülerin bir toplantısında PKK marşında saygı duruşunda bulunuyor” diyerek cep telefonundaki videoyu gösterdi. Bu esnada AKP sıralarından “Hata, hata” sözleri duyuldu. Karşılıklı konuşmaların sürmesi üzerine Oturum Başkanı Sadık Yakut, oturuma ara verdi.