Şehit yakınlarına biber gazlı müdahale!

Amasya'daki akil insan toplantısını protesto eden şehit ve gazi yakınlarına biber gazı ile müdahale ettiler.

Şehit yakınlarına biber gazlı müdahale!

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubunun Amasya’da sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlarla yaptığı toplantı gergin geçti. Vatandaşlar bazı konuşmacıları protesto ederken, dışarıda gösteri yapan, aralarında şehit ve gazi yakınlarının da bulunduğu gruba polis biber gazıyla müdahale etti.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz grubu, toplantılara katılıp çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Amasya’ya geldi. Başkan Prof.Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, üyeler Fatma Benli, Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur, Bendevi Palandöken, Vedat Bilgin ve Kürşat Bumin’in bulunduğu heyetin Büyük Amasya Oteli’nde düzenlediği ;toplantıya Amasya’daki sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

DEVLET ACZİYET İÇİNE DÜŞMEDİ

İlk konuşmayı yapan Heyet Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, Türkiye’de önemli gelişmeler yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Terör sorunu dolayısıyla Türkiye’de çok ağır bedeller ödedik. Şehitlerimiz oldu, ciddi ekonomik kayıplarımız oldu, insanlarımız canlarını kaybettiler. Bu sorun 30 yıllık sürenin sonunda çözülemedi. Bunu yaparken devletin bir acziyet içerisine düşdüğü gibi bir kanaate sahip değiliz.”

BUMİN: “ÇERKESLER ASİMİLE OLMUŞ”

Ardından konuşma yapan heyet üyesi Kürşat Bumin, Türkiye’nin sorunlarının başında Kürt sorununun geldiğini savundu

Bumin “Diyeceksiniz ki Çerkezler var, Boşnaklar var. Onlar çok daha böyle kaynaşmış, asimile olmuş gruplar. Şimdi bu barış sürecinin iki aktörü var. Hükümet bu konuda bir inisiyatif almış görünüyor. Karşı tarafta da PKK’nın liderleri örgütü var. Bu durumda bölünme konusunda vazgeçtiklerini söylüyorular. Öcalan’ın açıklamalarını biliyorsunuz. ‘Siyasi zeminde mücadele zamanı gelmiştir’ dedi. Bugünki söylem budur.”

BUMİN’E TEPKİ

Bumin’in Kürtçe’nin eğitim dili olarak kullanılmasına yönelik açıklamaları üzerine salonda bulunan bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Bumin’in konuşmaya devam etmesini istemeyen vatandaşlardan birisi eline Türk bayrağını alıp sallamaya başladı. Karşılıklı konuşmalar ve tepkinin artması üzerine Bumin, konuşmasını bitirdi. Konuşmaya müdahale eden vatandaşları heyet Başkanı Hakyemez uyardı.

PROTESTOCU GRUBA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Öte yandan, akil insanlar heyetinin kente gelmesi ve toplantı yapmasını protesto eden yaklaşık 200 kişilik grup toplantının yapıldığı Büyük Amasya Oteli’ne yürümek istedi. Amasya Valilik binası önünde toplanan grup polis barikatından geçmek istedi. Ellerine Türk bayraklarını alan ve sloganlar atan grubu polis engelledi. Grup sözcüleri ile polis yetkilileri arasındaki görüşmeler sırasında bir polis memurunun biber gazını sıkması üzerine kargaşa yaşandı. Polis gruba biber gazı ve jopla müdahale etti.

Bunun üzerine grup bölgeden ayrılarak toplantının yapılıdğı otelin karşısında bulunan Yeşilırmak kenarındaki alanda toplandı. Bir yandan akil insanların katıldığı toplantı devam ederken, karşı kıyıda da grubun protestosu sürdü. Eylem yapan grup içerisinde şehit aileleri ve gazilerin de bulunduğu belirtildi.
(DHA)

İŞTE O ANLAR – VİDEO

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...