Sözcü Plus Giriş

ALANYA'da kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan ve müşteriyle pazarlık yapan taksi şoförleri, müşteri gibi davranan belediye personeli tarafından tespit ediliyor. Kurallara uymayan taksicilere 500'er TL para cezası uygulanıyor. Tekrarı halinde trafikten men ve ruhsat iptaline gidilecek.

Alanya Belediye Başkanı AKP’i Hasan Sipahioğlu, kısa mesafe için yolcu almayan, taksimetre açmadan pazarlık yapan ve şehir içinde sürat yapan taksicilere yönelik uygulama başlattıklarını söyledi. Şikayet gelen taksi ve duraklarına 500 TL para cezası uygulanmaya başlandığını belirten Sipahioğlu, tekrarı halinde ruhsat iptaline gideceklerini kaydetti.

PAZARLIKLA YOLCU ALIYORLAR
Bazı taksi durakları ve taksi şoförleriyle ilgili sorun yaşandığını dile getiren Sipahioğlu, “Bazı taksi şoförlerinin, müşterinin gideceği mesafeyi beğenmediği zaman pazarlık ettiklerini görüyoruz. Müşteri almadıklarını da gördük. Hatta bir arkadaşımıza müşteri gibi uygulama yaptırdık ve ne yazık ki oldukça fazla diyebileceğimiz taksicinin, özellikle rıhtım bölgesinde taksimetre açmadığını tespit ettik” dedi. Taksicilerin çoğunlukla pazarlıkla yolcu aldıklarını belirten Sipahioğlu, “Örneğin 10 TL'lik bir yere gitmeme gibi bir alışkanlıkları var. Kısa mesafe diye alınmayan yolcular var. Sürat konusunda emniyet bir çalışma başlattı. Gerçekten çok hızlı sürüyorlar. Ben de tanık oldum. Olabilecek bir kazada, hem karşısındakinin hem de taşıdığı yolcunun kurtulma şansı yok” diye konuştu.

HALK OTOBÜSÜ İSKELEDEN GEÇECEK
Taksicilerin hepsini aynı kefeye koymak istemediğini ancak özellikle rıhtım bölgesindeki duraklarda çalışan bazı taksilerle ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu ifade eden Sipahioğu, şöyle konuştu: “Bu sorun sürekli olduğu takdirde o durakların iptaline gideceğiz. O bölgeleri daha kontrollü bir hale getireceğiz. Ümit ederim, bu uygulamadan taksiciler gerekli dersi alır. Hem ticaret ahlakına hem de Alanya turizmine zarar vermemiş olurlar. Şu anda 500 TL ceza uygulanıyor. Tekrarında trafikten men, daha sonra ruhsat iptaline gideceğiz. Sadece taksinin ruhsatını değil, bağlı olduğu yazıhaneyi de iptal edeceğiz. Hatta gerekirse halk otobüsü güzergahını iskeleden geçecek şekilde düzenleyebiliriz.”