Sözcü Plus Giriş

Yıldönümünü kutladılar!

Hükümet kanadından PYD'ye yönelik 'gerekeni yapacağız' açıklamaları geledursun, PKK'nın Suriye'deki yapılanması PYD demokratik özerlik ilan etmesinin birinci yıldönümü nedeniyle Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde kutlama yapıldı.

Güncellenme: 15:10, 20/07/2013
Yıldönümünü kutladılar!

Rasulayn’da uzun süredir devam eden çatışmalar sonunda ÖSO bayrağının yerine PKK’nın Suriye kolu PYD’nin bayrağının çekilmesinin yankıları sürüyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Hükümet kanadından ‘gerekeni yapacağız’ açıklamaları geledursun PYD Suriye’deki ‘özerliğinin’ yıldönümünü Türkiye’de kutladı.

Kutlamaya daha önce ‘PKK asayiş’ adı altında yol kesen ve yüzleri maskeli grup meşaleli yürüyüş düzenledi. Polisin dağılmalarını istediği grup molotof kokteyli atınca, tazyikli su sıkılarak basınçlı su ile dağıtıldı.

Cizre’de PKK’nın Suriye yapılanması PYD’nin Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgede demokratik özerklik ilan etmesinin yıldönümünde BDP öncülüğünde kutlama yapıldı. Sur Mahallesi’ndeki etkinlikte PKK flamaları ile Abdullah Öcalan posterleri açıldı. Kürtçe müzik eşliğinde yapılan etkinlik sırasında daha önce Cizre’nin Nuh Mahallesi’nde ‘PKK asayiş’ adı altında yol kesen ve PKK’nın gençlik yapılanması olarak nitelendirilen Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri yüksek bir tepeden ellerinde meşalelerle yürüyerek alana girdi. Yüzleri kapalı, üzerlerinde Abdullah Öcalan’ın resmi bulunan ve YDG-H yazılı siyah tişörler giyen yaklaşık 50 kişilik grup sahneye çıkarak hazırladıkları bildiriyi okudu.

Daha sonra BDP Şırnak İl Başkanı Bekir Katar, sahneye çıkarak konuşma yaptı. Bu sırada alana gelen polis, gruplardan dağılmalarını istedi. Grubun dağılmaması üzerine polis basınnçlı su ile müdahelede bulundu. Bu sırada yüzleri kapalı olan PKK’lılar da polise taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Atılan bir molotofun isabet ettiği polis panzeri alev aldı. Alev, diğer TOMA araçlarıyla söndürüldü. Yaklaşık 1 saat süren olaylarda kadın ve çocuklar panik halinde kaçıştı. Grubun dağılması ardından polis de mahalleden ayrıldı.(DHA)

Yayınlanma Tarihi:15:02,