Sözcü Plus Giriş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2012 yılında cinsel istismar nedeniyle 125'i kız 133 çocuğun koruma altına alındığını belirtti. Sokak çocuklarının sayısına ilişkin bir veri bulunmazken, Bakanlığa bağlı kuruluşlarda kalan çocuk sayısı ise 13 bin 772'e yükseldi.

Bakan Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verdiği yanıtta, sokakta çalıştırılan ve çalışma riski altında olan çocuklara yönelik hizmetlerin Bakanlığa bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezlerince yürütüldüğünü, Bakanlığın 30 ilde 39 merkez ve bu merkezlere bağlı 4 gözlemevi ile hizmetlerini sürdüğünü belirtti.
Çocuk ve Gençlik Merkezi bulunan 30 ilde merkezler tarafından sokakta çalıştırıldığı tespit edilerek hizmetlerden yararlandırılan çocuk sayısının 2012 yılı Aralık ayı itibariyle 3 bin 953 olduğunu kaydeden Şahin, “Bu veri Çocuk ve Gençlik Merkezleri hizmetlerinden faydalanan çocuklar ile sınırlıdır. Bununla birlikte Merkez bulunmayan illerde İl Müdürlükleri tarafından koruyucu önleyici hizmetler verilmekte, çocukların sokakta çalıştırılmalarını önlemeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır” dedi.

-SOKAKTA YAŞAYAN ÇOCUK SAYISIYLA İLGİLİ VERİ YOK-

Şahin, sokakta yaşayan çocuk sayısıyla ilgili ise veri bulunmadığını kaydetti. Şahin, “Sokakta ve risk altındaki çocuklara yönelik hizmetler bakanlığımıza bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezlerince verilmektedir. Sokakta yaşayan çocuk sayısına ilişkin veri bulunmamakta, sokakta ve risk altında olup kurum hizmetlerinden yararlandırılan çocuklara ilişkin veriler bulunmaktadır. Sokaktaki çocuklar kolluk, mobil ekipler, vatandaş ihbarı, Alo 183, mahkeme, savcılık ve ya kendi istekleriyle gelerek kurumsal hizmetlerden yararlandırılmaktadır. Sokakta yaşadığı ihbar edilen her çocuk kurum bakımına alınmakta ve hiçbir çocuğun sokakta yaşamaması için tedbirler alınmaktadır” dedi.

Şahin, 2011 yılında 125'ı kız 213, 2012 yılında ise 146'sı kız 205 çocuğun aile içi şiddet nedeniyle koruma altına alındığını kaydederek, 2011 yılında 65'i kız 81, 2012 yılında da 125'i kız toplam 133 çocuğun cinsel istismar nedeniyle koruma altına aldığını belirtti. Cinsel koruma altına çocuk sayısında 2012 yılında bir önceki yıla göre kız çocukları yoğunluklu olmak üzere artış yaşanması da dikkat çekti.
Verilere göre, Bakanlığa bağlı sevgi evleri, çocuk yuvaları ve evleri ile yetiştirme yurtlarında fiilen kalan toplam çocuk sayısı, önceki yıllara göre artış göstererek 2012 yılında 13 bin 772'e yükseldi.