Sözcü Plus Giriş

Adalet Bakanlığı’ndan flaş Öcalan açıklaması

Sözde KCK örgütünün; bölücübaşı Apo'nun sağlık kontrolü için yaptığı 'sabrımız taşıyor' açıklamasından saatler sonra Adalet Bakanlığı'ndan yeni bir duyuru yapıldı.

Güncellenme: 15:45, 19/07/2013
Adalet Bakanlığı’ndan flaş Öcalan açıklaması

Adalet Bakanlığı, Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna yönelik, “16 Temmuz 2013 günü değişik branşlardan uzman doktorların yaptıkları muayenelere göre, hükümlü Abdullah Öcalan'ın genel sağlık durumuna ilişkin herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.
Adalet Bakanlığı'ndan son günlerde, “İmralı F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü Abdullah Öcalan'ın sağlık kontrolü için bağımsız bir doktor heyetinin gönderilmesi” yönünde yapılan yayınlara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.
Ceza İnfaz Kurumlarında sağlık hizmetlerinin; Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları arasında imzalanan “Üçlü Protokol” kapsamında, Sağlık Bakanlığının görevlendirdiği doktorlar aracılığıyla yürütüldüğü belirtilen açıklamada, “İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda da sağlık hizmetleri, Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen aile hekimi ve sağlık memuru tarafından kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir. Kurumda barındırılan hükümlüler, istedikleri zaman kurum doktoruna muayene olabilmekte, doktorun gerekli gördüğü durumlarda, Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman hekim tarafından da gerekli muayene ve tetkikler yapılmaktadır” denildi.
Bu kontroller sonrası ihtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve tedavi gerektiren bir durum söz konusu olduğunda tüm hükümlülerin sevk edileceği tam teşekküllü sağlık kuruluşlarının da belirlendiği ifade edilen açıklamada, “şunlar kaydedildi:
“Bunların yanı sıra Türkiye'deki tüm Ceza İnfaz Kurumları ulusal ve uluslararası denetimlere açıktır. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) 1 Şubat 1989 tarihinden bu yana, düzenli aralıklarla cezaevlerinde inceleme yapmakta ve cezaevlerine ilişkin durumu raporlandırmaktadır. Bu kapsamda, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Haziran 2013'de, doktorların da içinde olduğu CPT heyeti tarafından ziyaret edilmiş ve gerekli denetimler yapılmıştır.
Kurum doktoru, CPT heyetlerinin verileri ve 16 Temmuz 2013 günü değişik branşlardan uzman doktorların yaptıkları muayenelere göre, hükümlü Abdullah Öcalan'ın genel sağlık durumuna ilişkin herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Bu bilgilere rağmen: sağlık konusu üzerinden yapılan spekülasyonların çözüm sürecini olumsuz etkilemeye yönelik sonuçlarının olabileceği değerlendirilmektedir.”(ANKA)

Yayınlanma Tarihi:14:37,