Sözcü Plus Giriş

Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve CHP’nin en genç Parti Meclisi Üyeleri Umut Akdoğan ve Gül Çiftçi’den oluşan heyet geçen hafta yaptıkları ziyarette verdikleri sözü tutup, Sincan F Tipi cezaevine giderek gezi direnişçilerine Oktay Ekşi’nin Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı Nehir Söyleşileri adlı kitap ile Dr.Ali Haydar Fırat’ın Türkiye’nin Cumhuriyeti kitabını hediye ettiler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bizzat el yazısıyla iyi dileklerini ifade ederek isimlerine imzaladığı kitaplarla gençlerin yanında olduğunu belirterek, CHP’nin ülkesi ve halkı için direnen gençlere her zaman sahip çıkacağını belirtti.

CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu kamuoyuna bir çağrıda bulunarak Cezaevinde bulunan gençlere sahip çıkılmasını istedi. Cezaevi çıkışında komisyon adına açıklama yapan Parti Meclisi Üyesi Akdoğan, demokratik protesto hakkını kullanan genç arkadaşlarının cezaevinde olmasından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “dünyanın hiçbir gerçek demokrasisinde böyle bir uygulama yoktur. Türkiye’nin dünyada en çok gazetecinin ve gencin cezaevinde olduğu ülke olması büyük bir utanç kaynağı, bir demokrasi ayıbı ve insan hakları ihlalidir. Cezaevinde olan genç arkadaşlarımız daha demokratik, daha özgür bir ülke istediler. Bunun cezası tutuklanma, işkence ve hapis olmamalıdır. Kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.